Taina Sfântului Maslu în Parohia Obreja

Taina Sfântului Maslu în Parohia Obreja
În Parohia Obreja, din Protopopiatul Caransebeş, s-a desfăşurat prima etapă a campaniei umanitare "Ajută ca să ajut!"
Autor: Pr. Petru Itineanţu
Duminică, 18 noiembrie 2012, în cercul pastoral-misionar de la Parohia Obreja, Protopopiatul Caransebeş, s-a desfăşurat prima etapă a campaniei umanitare „Ajută ca să ajut!”. Preoţii din parohiile Var, Iaz, Obreja, Ciuta, Glimboca, Mal, „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Oţelu Roşu şi „Pogorârea Duhului Sfânt” din Oţelu Roşu, au oficiat Taina Sfântului Maslu în Parohia Obreja.

„Având în vedere faptul că anul acesta este dedicat îngrijirii bolnavilor şi întrajutorării celor în nevoi, preoţii de pe Valea Bistrei, au început cu o slujbă comună: Taina Sfântului Maslu. Prin Taina Sfântului Maslu am mijlocit la Dumnezeu, prin rugăciune, să coboare Harul Său cel nevăzut peste toţi cei ce au trebuintă de sănătate, iertare de păcate şi mântuire, acum la începutul postului Naşterii Mântuitorului Iisus Hristos. Astfel, fiecare preot va organiza în parohia sa colecte în bani şi alimente. Va identifica cu Consiliul Parohial familiile cu probleme sociale, iar înainte de Praznicul Crăciunului va oferi ajutoare în bani şi alimente. Va întocmi apoi procese verbale pentru fiecare familie, pe care le va depune cercului pastoral-misionar. Ulterior vor fi centralizate şi transmise sectorului social-misionar al Episcopiei Caransebeşului”, a arătat pr. paroh Petru Itineanţu.

După oficierea slujbei, preoţii slujitori au fost invitaţi la casa parohială, unde s-au analizat, discutat şi căutat metodele cele mai bune pentru buna reuşită a campaniei umanitare „Ajută ca să ajut!”

Data: 19 noiembrie 2012 • Vizualizări: 824