Taina Sfântului Maslu în spitalele reşiţene

Taina Sfântului Maslu în spitalele reşiţene
Preasfinţitul Părinte Episcop Lucian al Caransebeşului a vizitat bolnavii din spitalele reşiţene
Autor: Serviciul Prezidial
Zilele acestea, în Episcopia Caransebeşului se desfăşoară mai multe evenimente dedicate anului omagial al Tainei Sfântului Maslu şi al îngrijirii bolnavilor. Preasfinţitul Părinte Episcop Lucian, chiriarhul locului, a vizitat miercuri, 7 martie 2012, Spitalul Judeţean de Urgenţă Staţionar II şi Spitalul Judeţean de Urgenţă Staţionar III din Reşiţa.

Ierarhul a oficiat în cele două instituţii medicale Taina Sfântului Maslu. La slujbe au participat pacienţi şi rude ale acestora, dar şi cadre medicale. Alături de Ierarh s-au aflat părintele protopop al Reşiţei Cătălin Mirişan, precum şi preoţii misionari din spitalele reşiţene.

Preasfinţitul Părinte Episcop Lucian a oferit pacienţilor şi cadrelor medicale iconiţe şi pliante despre Taina Sfântului Maslu, marcând faptul că pentru prima dată în spitalele reşiţene a fost oficiat de către un arhiereu această taină a bisericii noastre, administrată în mod special celor bolnavi şi aflaţi în suferinţă.


Data: 8 martie 2012 • Vizualizări: 924