Taina Sfântului Maslu la Parohia Bogodinț

Taina Sfântului Maslu la Parohia Bogodinț
Duminică, 13 decembrie, a fost săvârșită Taina Sfântului Maslu la Parohia Bogodinț din Protopopiatul Moldova Nouă
Autor: Pr. Marian Buliga


Duminică, 13 decembrie, a fost săvârșită Taina Sfântului Maslu la Parohia Bogodinț din Protopopiatul Moldova Nouă de un sobor de preoți din Cercul pastoral-misionar Sasca, în frunte cu părintele protopop Bogoluib Martinovici, care a ținut un frumos cuvânt de învățătură și a transmis arhierești binecuvântări din partea Preasfințitului Părinte Lucian.

De asemenea în această parohie a fost cu acest prilej și un loc de pelerinaj pentru creștinii din zonă și nu numai, pentru că au fost aduse de la Schitul Feneș moaștele Sfântului Nectarie Taumaturgul, de către părintele stareț Hristofor și câțiva părinți și frați de la aceast așezământ monahal, părintele stareț vorbind credincioșilor despre viața și minunile Sfântului Nectarie.

La final părintele paroh Marian Buliga, a mulțumit Preasfințitului Părinte Lucian pentru binecuvântare, părintelui protopop, obții mănăstirii Feneș și nu în ultimul rând preoților din Cercul pastoral-misionar Sasca, precum și tuturor enoriașilor.
Seara s-a încheiat cu un recital de colinde cântate de preoții Cercului pastoral-misionar Sasca.

Data: 18 decembrie 2015 • Vizualizări: 649