Taina Sfântului Maslu la parohia Pipirig din Caransebeş

Taina Sfântului Maslu la parohia Pipirig din Caransebeş
În Duminica a V-a din Postul Mare, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului a săvârşit Taina Sfântului Maslu la Parohia Pipirig
Autor: Serviciul Prezidial
În Duminica a V-a din Postul Mare, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului a săvârşit Taina Sfântului Maslu de obşte alături de un sobor de preoţi şi diaconi la Parohia „Pogorârea Sfântului Duh” din cartierul caransebeşan Pipirig. La slujbă su participat un număr mare de credincioşi.

La final, Chiriarhul a împărţit tuturor celor prezenţi iconiţe şi volumul „Sfinţii Tămăduitori şi Doctori fără de arginţi”.

Înfiinţată în anul 1995, parohia Pipirig care are ca praznic ocrotitor sărbătoarea Rusaliilor este una din importantele comunităţi ortodoxe din Caransebeş situânde-se în zona blocurilor din municipiul de pe Timiş şi Sebeş. Locul pentru construcţia bisericii a fost binecuvântat de episcopul Emilian Birdaş, în anul 1995, construcţia locaşului a început în anul 2004, în timpul arhipăstoririi Preasfinţitului Părinte Episcop Dr. Laurenţiu Streza, actualmente Mitropolitul Ardealului, iar piatra de temelie a bisericii a fost aşezată în anul 2006, la praznicul „Pogorârii Sfântului Duh”, de către Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului. În data de 18 decembrie 2010, biserica cu hramul „Pogorârea Sfântului Duh” a fost târnosită de Preasfinţitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeşului alături de un numeros sobor de preoţi şi diaconi.Data: 2 aprilie 2012 • Vizualizări: 770