Teologie biblică în actualitate la Reșița

Teologie biblică în actualitate la Reșița
Luni, 13 noiembrie, la Reșița, în Sala de conferințe a hotelului „Dușan și fiul”, se va desfășura atelierul de lucru „Teologie biblică în actualitate”
Autor: Serviciul Cultural
În contextul sărbătoririi, pe data de 13 noiembrie, a Zilei Bibliei, dar și a importanței pe care aceasta o are în construirea unei societăți morale, cu principii și valori creștine, o societate mai aproape de Dumnezeu, Episcopia Caransebeșului și Catedra de Vechiul și Noul Testament din cadrul Universității „Eftimie Murgu” organizează atelierul de lucru „Teologie biblică în actualitate”.

Atelierul de lucru, cu tema „Scrierile lucanice: Introducere, istoria interpretării, perspective pastoral-misionare și sociale”, se va desfășura luni, 13 noiembrie, începând cu ora 9, în sala de conferințe a hotelului „Dușan și fiul” din Reșița. Manifestarea se va bucura de prezența Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, la atelierul de lucru biblic luând parte preoți din Eparhia Caransebeșului, Timișoara, Arad, Craiova, Iași și București.

Manifestarea, menită să sublinieze importanța citirii și a înțelegerii Sfintei Scripturi, va cuprinde prezentările referatelor pregătite de preoții participanți, care vor analiza cu precădere anumite teme de actualitate din scrierile Sfântului Luca, precum Evanghelia a treia și cartea Faptele Apostolilor, având în centrul lor, deci, Biblia, căci precum spune și Sfântul Ioan Gură de Aur, sărbătorit tot în data de 13 septembrie, oamenii au nevoie a-și găsi forța lor în Sfânta Scriptură.

Data: 10 noiembrie 2017 • Vizualizări: 723