Tinerii Centrului de Voluntariat al Episcopiei Caransebeşului aproape de copiii de la Complexul Social Sfântul Vasile cel Mare

Tinerii Centrului de Voluntariat al Episcopiei Caransebeşului aproape de copiii de la Complexul Social Sfântul Vasile cel Mare
Tinerii din cadrul Centrului de Voluntariat al Episcopiei Caransebeşului coorodonaţi de prof. Rada Petrişor, au dat o mână de ajutor beneficiarilor Centrului de Zi, în realizarea unor activităţi cu scop educativ-creativ
Autor: Serviciul Social-Misionar
Complexul de Servicii Sociale „Sfântul Vasile cel Mare” din Caransebeş, a avut bucuria de a-i avea alături pe tinerii voluntari ai Centrului de Voluntariat al Episcopiei Caransebeşului, care are în componenţa sa, elevi de la liceele „C.D. Loga” şi „Traian Doda”, din Caransebeş.

Tinerii voluntari, sub îndrumarea domnului profesor Rada Petru, coordonatorul Centrului de Voluntariat, au dat o mână de ajutor beneficiarilor Centrului de Zi, în realizarea unor activităţi cu scop educativ-creativ. Cu această ocazie copiii au descoperit multe lucruri interesante despre astronomie. Au vizionat scurte documentare despre planete, sistemul nostru solar şi nu numai. Pentru aprofundarea cunoştinţelor, copiii au asistat la diferite experimente realizate de domnul profesor şi echipa de voluntari, fiind foarte încântaţi şi receptivi la explicaţiile domnului profesor şi la cele ale voluntarilor.

Centrul de voluntariat al Episcopiei Caransebeşului, coordonat de prof. Rada Petrişor, funcţionează în cadrul sectorului social-misionar al Episcopiei Caransebeşului. De la înfiinţarea sa, centrul de voluntariat s-a implicat în numeroase acţiuni caritabile şi umanitare în oraşul Caransebeş şi în comunităţile rurale din apropiere.Episcopia Caransebeşului doreşte ca pe viitor acţiunile de voluntariat să devină o tradiţie şi un mod de lucru pentru ajutorarea celor aflaţi în dificultate.

Data: 22 februarie 2013 • Vizualizări: 744