Tinerii CNTL-işti se întorc ,,acasă”

Tinerii CNTL-işti se întorc ,,acasă”
Luni, 5 august, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, 50 de tineri reşiţeni, vor pleca din faţa Colegiului Naţional ,,Traian Lalescu” Reşiţa spre Loreto, Italia, unde se va desfăşura cea de-a cincea ediţie a taberei ecumenice ,,Da EurHope a EurHome”
Autor: Avram Maria
Luni, 5 august, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, 50 de tineri reşiţeni, coordonaţi de pr. prof. Nicolae Chiosa şi pr. Damaschin Tătaru, vor pleca din faţa Colegiului Naţional ,,Traian Lalescu” Reşiţa spre Loreto, Italia, unde se va desfăşura cea de-a cincea ediţie a taberei ecumenice ,,Da EurHope a EurHome”.

Înainte de a ajunge în Centrul Giovani Paolo II din Loreto, tinerii se vor opri timp de două zile şi în parohia Borgo Santa Maria a preotului Giorgio Paolini, parohie înfrăţită cu Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Reşiţa, pentru a consolida astfel relaţiile de prietenie existente deja între cele două confesiuni, catolică şi ortodoxă.

Alături de tineri de alte cinci confesiuni: romano- catolică (Italia), luterană (Suedia, Danemarca), anglicană (Marea Britanie) şi greco-catolică (Oradea, România), elevii reşiţeni vor discuta în perioada 9-16 august, în cadrul taberei, despre importanţa ascultării, înţelegerii, respectării şi punerii în practică a Cuvântului lui Dumnezeu, pe fondul a cinci pilde extrase din Evanghelia de la Luca.

Un motiv de mare bucurie pentru elevii reşiţeni este faptul că, atât părintele protopop Berbentia Petru, cât şi primarul muncipiului Reşiţa, Mihai Stepanescu, au acceptat invitaţia de a fi prezenţi marţi, 13 august, în centrul din Loreto. Ziua de marţi, organizată de delegaţia ortodoxă, va începe cu participarea tuturor tinerilor la Sfânta Liturghie oficiată de către părintele protopop Berbentia Petru, continuând cu o conferinţă ce va dezbate semnificaţia pildei Fiului risipitor, iar spre seară, dl. primar Mihai Stepanescu va avea o întâlnire cu primarul oraşului Loreto, Paolo Nicoletti, întâlnire a cărei temă de discuţie va fi extinderea pactului de prietenie semnat între cele două oraşe anul trecut, în cadrul aceluiaşi proiect ,,Da EurHope a EurHome”.

Aflat în al cincilea an de desfăşurare, proiectul a reuşit să implice un număr mare de elevi care au străbătut un drum greu spre ceea ce părea, cel puţin la început, o utopie - ecumenismul religios. Axat pe dezvoltarea tinerilor şi ghidarea acestora pentru a conştientiza rolul activ şi creştin pe care trebuie să îl aibă în societate, proiectul ,,Da EurHope a EurHome” s-a bucurat de sprijinul dl. Director al Colegiului Naţional ,,Traian Lalescu”, Pavel Ghimboaşă, de implicarea părinţilor elevilor prin d-na Manuela Ciobanu, preşedintele Asociaţiei de Părinţi LTL şi de ajutorul constant oferit de instituţiile locale: Consiliul Judeţean Caraş-Severin, Primăria Municipiului Reşiţa şi Protopoiatul Ortodox Reşiţa. Tinerii aşteaptă cu nerăbdare reîntoarcerea în Loreto, locul pe care ei îl privesc ca pe o casă spirituală, un spaţiu izolat unde iubirea şi unitatea creştină înving orice alte greutăţi.

Data: 3 august 2013 • Vizualizări: 841