Tinerii de la Centrul de tineret „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Oţelu Roşu şi-au sărbătorit ocrotitorii

Tinerii de la Centrul de tineret „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Oţelu Roşu şi-au sărbătorit ocrotitorii
La sărbătoarea Sfinților Împărați Constantin și Elena, tinerii din cadrul Centrului de tineret din Oţelu Roşu și-au cinstit ocrotitorii
Autor: Pr. Vidu Vasiloni
La sărbătoarea Sfinților Împărați Constantin și Elena, tinerii din cadrul Centrului de tineret din Oţelu Roşu au trăit bucuria rugăciunii şi a împărtăşirii împreună cu credincioşii Parohiei „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din localitate, participând la Sfânta Liturghie pentru a-şi sărbătorii aşa cum se cuvine ocrotitorii. În cadrul Sfintei Liturghii, oficiată de părintele paroh Oltean Liciniu Gheorghe şi părintele profesor Vasiloni Vidu Marius, tinerii s-au împărtăşit cu Sfintele Taine, împreună cu alţi credincioşi ai parohiei, făcând astfel vie dovada apartenenţei tuturor, tineri şi bătrâni, la „Marea Familie” care este Biserica lui Hristos.

La finalul Sfintei Liturghii, după cuvântul de învăţătură, rostit de către părintele paroh, tinerii noştrii, îmbrăcaţi în frumoasele costume tradiţionale, specifice mirificei zone a Văii Bistrei, coordonaţi de către pr. prof. Vasiloni Vidu, au susţinut un program, care a debutat cu o scurtă prezentare a importanţei faptelor Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena pentru viaţa Bisericii, continuând cu poezii şi cântece religiose specifice perioadei Penticostalului şi încheind cu tradiţionalul „La Mulţi Ani” pentru toţi cei ce astăzi şi-au sărbătorit onomastica.

Prin frumoasele momente trăite şi petrecute împreună alături de tineri şi familiile lor în cadrul Sfintei Liturghii, nădăjduim ca frumoasa colaborare dintre Biserică – Şcoală – Familie să fie mereu vie, spre binele şi mântuirea copiilor noştrii.

Data: 23 mai 2016 • Vizualizări: 257