Tinerii elevi ai Şcolii Gimnaziale „Iuliu Birou” la întâlnirea cu Hristos

Tinerii elevi ai Şcolii Gimnaziale „Iuliu Birou” la întâlnirea cu Hristos
Vineri, 26 martie, tinerii elevi ai şcolii gimnaziale „Iuliu Birou” din Ticvaniu Mare au trecut pragul bisericii pentru a se întâlni cu Hristos, îndemnaţi fiind de către prof. Maria Murariu
Autor: Pr. Sergiu Dalea
Astfel, în zorii zile, tinerii au venit la biserica parohială pentru a-şi curăţi sufletul în Taina Spovedaniei, continuând pregătirea începută prin post şi rugăciune, ca mai apoi la strigarea preotului „Cu frică de Dumnezeu, cu credinţă şi cu dragoste să vă apropiaţi”, cei ce au primit dezlegarea de păcate, să se unească cu Hristos în chip real prin împărtăşirea cu Sfântul Trup şi Scumpul Sânge al lui Hristos.

După Sfânta Liturghie a Darurilor înainte sfinţite, părintele Traian Ghiurfălean de la parohia Giurgiova, a rostit câteva cuvinte de folos tinerilor, vorbindu-le copiilor despre rostul postului şi despre importanţa împărtăşirii cu Sfintele Taine, iar părintele Petru Bona, de la parohia Goruia, de a cărui prezenţă ne-am bucurat astăzi, i-a miruit pe cei prezenţi, elevi şi credincioşi, şi le-a împărţit anafura.

În încheiere părintele paroh Sergiu Dalea, le-a mulţumit preoţilor co-slujitori pentru prezenţă, d-nei profesoare pentru implicarea dânsei în acest demers şi a împărţit iconiţe cu Mântuitorul Hristos tuturor celor prezenţi.

Data: 26 aprilie 2013 • Vizualizări: 562