Un nou preot instalat la Parohia Milcoveni

Un nou preot instalat la Parohia Milcoveni
În Duminica a XXII-a după Rusalii, a avut loc în Parohia Milcoveni din Protopopiatul Moldova Nouă instalarea noului preot paroh
Autor: Pr. Ion Nedelcu
În Duminica a XXII-a după Rusalii, părintele protopop Bogoliub Martinovici s-a aflat în mijlocul credincioşilor din Parohia Milcoveni, Protopopiatul Moldova Nouă, săvârşind Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în cadrul căreia a instalat pe noul preot paroh Băbuţă Gabriel. La acest eveniment important au luat parte autorităţi locale precum şi numeroşi credincioşi dornici să-şi întâlnească noul păstor sufletesc.

La momentul cuvenit părintele protopop a adresat credincioşilor un bogat cuvânt de învăţătură explicând pericopa evanghelică şi arătând rolul preotului în parohie precum şi strânsa legătură care trebuie să existe între preot şi credincioşi.

În încheiere părintele Băbuţă Gabriel a mulţumit părintelui protopop precum şi tuturor credincioşilor pentru frumoasa primire rugându-i să-i fie alături în slujirea pastorală şi în toate activităţile pe care le vor desfăşura împreună.

Data: 4 noiembrie 2013 • Vizualizări: 1143