Un nou seminar de informare în Episcopia Caransebeşului

Un nou seminar de informare în Episcopia Caransebeşului
În perioada 12.03.2013 - 18.03.2013, în judeţul Caraş - Severin se vor desfăşura 5 seminarii de informare cu tema „Sănătatea şi securitatea la locul de muncă”
Autor: Anca Mariana Câmpean
Seminariile vor avea loc atât în cadrul Episcopiei Caransebeşului, cât şi în cadrul tuturor unităţilor aparţinătoare, respectiv: Protopopiatele Caransebeş, Reşiţa, Băile Herculane şi Moldova Nouă.

Prin intermediul acestor seminarii angajaţii din cadrul Episcopiei Caransebeşului şi ai celor 4 protopopiate din Caraş - Severin, vor fi informaţi cu privire la legislaţia din domeniile: securitatea şi sănătatea în muncă şi situaţii de urgenţă. Vor fi prezentate de asemenea şi aspecte practice ale aplicării reglementărilor legale de actualitate: obligaţiile angajatorilor şi angajaţilor, instruirea angajaţilor, echipamentele de protecţie, semnalizarea la locul de muncă, riscurile de accidentare şi îmbolnăvire profesională.

Participarea la aceste seminarii de informare are la bază principiul egalităţii de şanse şi principiul non-discriminării şi se realizează fără condiţionări, deosebiri, excluderi, preferinţe, restricţii bazate pe criterii de rasă, naţionalitate, etnie, limbă, religie, categorie socială, convingeri, gen, vârstă, handicap, situaţie sau responsabilitate familială şi alte asemenea criterii care pot conduce la acte de discriminare directă sau indirectă.

Evenimentele sunt organizate în cadrul proiectului: „Pregătirea resurselor umane pentru valorificarea şi promovarea patrimoniului cultural naţional” – POSDRU 81/3.2/S/53777. Proiectul vizează creşterea gradului de adaptabilitate al angajaţilor, asigurarea sănătăţii şi securităţii la locul de muncă şi promovarea formelor flexibile de organizare a muncii prin metode inovatoare şi noi practici de lucru în domeniul patrimoniului cultural.

Data: 11 martie 2013 • Vizualizări: 901