Vasile Ioniţă la ceas aniversar

Vasile Ioniţă la ceas aniversar
Manifestare culturală dedicată profesorului, filologului, scriitorului, lingvistului şi omului de cultură Vasile Constantin Ioniţă
Autor: Pr. Popovici Valentin
Luni, 25 martie 2013, începând cu orele prânzului, la biserica parohială cu hramul „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din localitatea Câlnic, se va desfăşura manifestarea culturală aniversară „Vasile C. Ioniţă – 81 ani de viaţă”. Aceasta este prilejuită de aniversarea a peste opt decenii de viaţă ale profesorului, filologului, scriitorului, lingvistului şi a omului de cultură Vasile Constantin Ioniţă.

La manifestare vor participa „personalităţi ale scrisului”, prieteni, consăteni şi foşti colaboratori, iar în cadrul acestui eveniment Parohia Câlnic va organiza o expoziţie de carte ale sărbătoritului. Vor fi organizate prezentări, luări de cuvânt şi momente omagiale.

„Vasile Ioniţă este un „bun” local şi naţional, contribuţia sa la lingvistică românească este una de excepţie iar atunci când îţi urmezi cu credinţă calea, când îţi respecţi talentul, când dispui de demnitatea pe care ţi-o conferă natura imbatabilă a profesionalismului se pot realiza creaţii de excepţie ce vor rămâne nemuritoare”, a mărturisit pr. paroh Valentin Popovici.

Data: 21 martie 2013 • Vizualizări: 667