Vernisaj de icoană veche în Biserica parohială din Berzovia

Vernisaj de icoană veche în Biserica parohială din Berzovia
Zilele acestea în biserica parohială din Berzovia a fost vernisată o expoziție de icoană veche realizată cu sprijinul preoților arondați Cercului pastoral-misionar Bocșa
Autor: Pr. Petrică Ghimboașă
După ce săptămâna trecută a avut loc în Parohia Berzovia întâlnirea Cercului pastoral-misionar Bocșa, cu participarea Preasfințitului Părinte Lucian, în contextual Anului omagial al sfintelor icoane și al pictorilor bisericești, zilele acestea în biserica parohială a fost vernisată o expoziție de icoană veche cu sprijinul preoților arondați acestui cerc pastoral.

Mai întâi bucuria a fost în rândul credincioșilor prezenți la biserică în Duminica Samarinencei,care au putut vedea și s-au putut închina la aceste icoane deosebite iar mai pe urmă, în săptămâna care se încheie multe grupuri de elevi și profesori ai Liceului Tehnologic din Berzovia, au călcat pragul bisericii pentru a vedea icoanele expuse. Ei au fost întâmpinați de fiecare dată de părintele paroh, Petrică Ghimboașă,care a și oferit explicațiile necesare în ceea ce privește fiecare icoană sau pictor,în special celor mai deosebite care au fost și remarcate de cei prezenți, este vorba despre icoanele vechi din Ocna de Fier și Ersig,cea mai veche icoana este pictată pe lemn din anul 1813 și aparține bisericii din Ocna de Fier.

Alături de profesorii lor, elevii au avut ocazia de a adresa o serie de întrebări preotului paroh și spre surprinderea noastră, multe întrebări au antrenat discuții serioase între ei pe de-o parte și între preot ,profesor și elev. Poate că un farmec aparte al acestor provocări în discuții,le-a oferit și prezența, spre plăcuta surprindere a noastră și a unor elevi neoprotestanți, care de altfel au avut foarte multe întrebări referitoare la icoană și originea ei, dar și la alte aspecte ale rânduielilor Bisericii noastre ortodoxe. Cum multe ore de curs s-au mutat din școală în biserică, credem că pentru fiecare în parte s-a trezit un interes aparte, știut fiind că tinerii astăzi dacă sunt tratați cu seriozitate și interes dar mai ales cu dragoste, pot antrena discuții și dezbateri care de altfel nu și-ar găsi rost în viața lor de zi cu zi, în contextul a tot mai multe provocări care îi îndepărtează pe ei de adevăratele valori creștine și tradiționale.

„Credem că această săptămână pentru parohia noastră a fost una specială,totodată avem convingerea că cei mai tineri s-au simțit bine în biserica lor,pentru că ei vor înțelege mai târziu că trebuie să fie sau să devină mâine, acei adulți responsabili de ei și de ceilalți, de Biserica strămoșească care așa cum spuneau ei pe fondul discuțiilor purtate în ceea ce privește culoarea din icoanele împărătești, albastru și roșu, a fost apărătoarea libertății credinței și neamului cu sângele martirilor căzuti pe câmpurile de luptă din toate vremurile pentru poporul binecredincios român” a precizat părintele paroh Petrică Ghimboașă.

Data: 19 mai 2017 • Vizualizări: 782