Vizită arhierească şi daruri pentru copii şi pentru asistaţii centrelor sociale din Caransebeş

Vizită arhierească şi daruri pentru copii şi pentru asistaţii centrelor sociale din Caransebeş

Album foto
Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, însoţit de corul Episcopiei Caransebeşului şi de colaboratorii de la departamentul de asistenţă socială al Eparhiei, a vizitat grădiniţele şi unităţile sociale din Caransebeş
Autor: Serviciul social-misionar
La orele dimineţii, Preasfinţia Sa a participat, la programul artistic organizat de către copiii Grădiniţei „Sfânta Filofteia” din Caransebeş, care a avut loc în Catedrala istorică „Sfântul Mucenic Gheorghe” din Caransebeş. În continuare, ierarhul a vizitat Grădiniţa „Sfânta Filofteia” din Caransebeş, unde copiii de la grupele mici au pregătit un program de colinde. Atât copiii prezenţi în catedrală, cât şi cei de la grădiniţă, au primit din partea Ierarhului daruri, iar părinţii, cadrele didactice, precum şi copiii au fost colindaţi de către corul Episcopiei Caransebeşului;

În continuare s-a vizitat Centrul de Urgenţă pentru persoanele fără adăpost, Şcoala Specială din Caransebeş, Centrul pentru persoane vârstnice „Sfinţii Împăraţi Constantin Şi Elena”, precum şi Complexul de servicii sociale al Episcopiei Caransebeşului, „Sfântul Vasile cel Mare”. În toate aşezămintele sociale, Preasfinţitul Părinte Lucian a acordat daruri celor care se află în aceste locaţii, iar corul Episcopiei Caransebeşului, format din slujitorii celor două catedrale episcopale din Caransebeş, a oferit celor prezenţi un buchet de colinde.

Aceste acţiuni sociale vor avea loc, în perioada următoare, şi în celelalte oraşe ale Eparhiei Caransebeşului.


Data: 12 decembrie 2011 • Vizualizări: 720