Ziua Cuvioasei Parascheva în cetatea Iașilor

Ziua Cuvioasei Parascheva în cetatea Iașilor
Vineri, 14 octombrie, Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, a participat la sărbătoarea Cuvioasei Parascheva de la Iași
Autor: www.ziarullumina.ro
Sfânta Cuvioasă Parascheva de la Iași a fost sărbătorită ieri, 14 octombrie, în Capitala Moldovei de mii de credincioşi veniți din întreaga țară. Slujba în zi de hram a fost săvârşită de Înaltpreasfinţitul Părinte Athanasie, Mitropolit de Limassol (Cipru), împreună cu 27 de ierarhi români şi străini. Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviştei şi Exarh patriarhal, a citit în cadrul Liturghiei cuvântul către pelerini al Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, intitulat „Întâlnirea cu sfinţii ne aduce bucurie şi binecuvântare în suflet”.

Credincioșii au adus laudă duhovnicească și mulțumire lui Dumnezeu pentru binecuvântările și binefacerile revărsate asupra lor prin sfintele moaște ale Cuvioasei Parascheva şi ale Sfântului Cuvios Neofit Zăvorâtul.

Sfânta Liturghie a fost săvârşită ieri pe un podium special amenajat pe pietonalul Ştefan cel Mare şi Sfânt din faţa Catedralei Mitropolitane din Iaşi, de către ­Înaltpreasfinţitul Părinte Athanasie, Mitropolit de Limassol, împreună cu un sobor de 27 de ierarhi din ţară şi străinătate: Înalt­prea­sfinţitul Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Mol­dovei şi Bucovinei, Înaltprea­sfin­ţitul Părinte Antim, Mitropolit de Alexandrupolis (Grecia), Înaltpreasfinţitul Părinte Ioan, Mitropolit de Koriţá (Albania), Înalt­prea­sfinţitul Părinte Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, Înaltpreasfinţitul Părinte Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei şi Exarhul Plaiurilor, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviştei şi Exarh patriarhal, Înaltpreasfinţitul Părinte Teo­dosie, Arhiepiscopul Tomisului, Înaltpreasfinţitul Părinte Pimen, Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor, Înaltpreasfinţitul Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului şi Bacăului, Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, Înaltprea­sfinţitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, Preasfinţitul Părinte Qais, Episcop de Erzurum şi Vicar al Patriarhiei Antiohiei, Preasfinţitul Părinte ­Arsenie, Episcop de Zneapol şi ­Vicar al Mitropoliei de Plovdiv (Bulgaria), Preasfinţitul Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Prea­sfinţitul Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, Preasfinţitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei şi Harghitei, Preasfinţitul Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei şi Teleormanului, Preasfinţitul Părinte Petroniu, Episcopul Sălajului, Prea­sfinţitul Părinte Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, Preasfinţitul Părinte Macarie, Episcopul ortodox român al Europei de Nord, Preasfinţitul Părinte Mihail, Episcopul ortodox român al Australiei şi Noii Zeelande, Preasfinţitul Părinte Ieronim Sinaitul, Episcop-vicar patriarhal, Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului. Răspunsurile la strană au fost date de Corul Sanctus al Catedralei Mitropolitane din Iaşi.

În timpul slujbei, la momentul împărtăşirii clericilor, Înaltprea­sfinţitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviştei şi Exarh patriarhal, a dat citire cuvântului către pelerini al Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, intitulat „Întâlnirea cu sfinţii ne aduce bucurie şi binecuvântare în suflet”.

După citirea Sfintei Evanghelii, IPS Părinte Athanasie, Mitropolit de Limassol, a ţinut un cuvânt de învăţătură pentru toţi cei prezenţi, subliniind motivele pentru care în Biserica Ortodoxă se cinstesc moaşte sfinţilor: „La acest hram trăim în mijlocul nostru prezenţa Mântuitorului. Biserica a rânduit ca noi să cinstim sfintele moaşte ale sfinţilor pentru că ne adună împreună. Constituind astfel Biserica, ne împărtăşim cu Sfintele Taine ale lui Hristos, ne rugăm şi invocăm mijlocirile sfinţilor, care sunt fraţi desăvârşiţi ai noştri în Hristos. Un alt motiv pentru care Biserica a rânduit să cinstim sfintele moaşte este acela că sfinţii şi sfintele moaşte sunt modele vii ale Sfintei Evanghelii. (…) Un al treilea motiv pentru care cinstim şi venerăm sfinţii este acela de a studia viaţa lor, Sfânta Parascheva şi Sfântul Neofit ne dovedesc că atunci când omul Îl iubeşte pe Hristos nu-i lipseşte nimic. Iar dimpotrivă, când îi lipseşte Dumnezeu, orice altceva ar avea, omul se simte nefericit”.

La finalul Sfintei Liturghii, IPS Părinte Mitropolit Teofan a cinstit în mod desosebit cinci familii cu mulţi copii din stânga şi din dreapta Prutului, oferindu-le „Crucea Moldavă”, cea mai înaltă distincţie a Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei: Balan Constantin (70 ani) și Vasilisa (66 ani), din Căușeni, Republica Moldova, care au 12 copii; Movanu Veronica, Parohia Mân­drești, județul Botoșani, văduvă cu 13 copii; Chelea Constantin (75 ani) și Rusanda (71 ani), comuna Belcești, județul Iași, cu 14 copii, 13 în viață, 30 de nepoți, 5 strănepoți; preoteasa Argatu Floarea (80 ani), Vulturești, județul Suceava, văduvă, cu 15 copii, 53 de nepoți și 25 strănepoți; Munteanu Jenică (67 ani) și ­Catinca (65 ani), Mogoșești - Iaşi, 16 copii.

„Pentru pruncii pe care i-au născut și educat așa cum se cuvine, îi cinstim pe acești vrednici părinți, și cinstim prin ei pe toți tații și mamele născătoare de prunci, care sunt prelungirea Mâinilor creatoare ale lui Dumnezeu. Părinții aceștia și cei asemenea lor ne spun că nu există o demnitate mai aleasă și mai înaltă decât demnitatea de tată și de mamă, de soț și soție”, a spus IPS Părinte Teofan. În încheierea sărbătorii, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei a mulţumit arhiereilor din străinătate veniţi, oferindu-le câte o icoană cu Sfânta Cuvioasă Parascheva.
De asemenea, IPS Părinte Mitropolit Teofan a mulțumit Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, pentru mesajul de binecuvântare transmis credincioşilor la sărbătoarea Cuvioasei Parascheva de anul acesta.

Mitropolitul Moldovei a mulțu­mit pentru prezență și ierarhilor din ţară şi din diasporă, oficialităţilor, tuturor celor care au participat la buna organizare a evenimentului, și a transmis un gând special însoţit de binecuvântare arhierească pelerinilor „fără de care sărbătoarea ar fi lipsită de strălucire

Data: 15 octombrie 2016 • Vizualizări: 624