Ziua națională a României la Moldova Nouă

Ziua națională a României la  Moldova Nouă
Ziua națională a României a fost marcată la Moldova Nouă prin manifestările organizate de Primăria Moldova Nouă
Autor: Pr. Ion Nedelcu
Slujba de Te-Deum a fost oficiată de către părintele protopop Bogoliub Martinovici, dimpreună cu ceilalți preoții din oraș. O parte din membrii celor două centre de tineret de pe raza orașului Moldova Nouă, îmbrăcați în portul popular, au participat la eveniment alături de autorițățile locale, membrii celorlalte instituții din oraș, dascălii și copiii de la Liceul Tehnologic „Clisura Dunării”.

În cuvântul de învățătură părintele protopop a vorbit despre însemnătatea zilei naționale, făcând referire la rolul pe care la avut biserica în procesul de înfăptuire al marii uniri din 1 decembrie 1918.

1 decembrie a fost adoptată ca ziua naţională a României în anul 1990, fiind promulgată de fostul preşedinte Ion Iliescu şi publicată ulterior în Monitorul Oficial. Această dată marchează Unirea Transilvaniei cu România şi va rămâne una dintre cele mai importante pagini ale istoriei şi unităţii naţionale româneşti.

Data: 2 decembrie 2016 • Vizualizări: 507