Ziua națională a României sărbătorită la Fârliug

Ziua națională a României sărbătorită la Fârliug
În Parohia Fîrliug a avut loc un eveniment care să puncteze Ziua Națională a țării noastre
Autor: Pr. Daniel Popescu
Ziua națională a României este ziua în care tot ceea ce este românesc tresaltă de o bucurie sfântă, ziua în care noi toți ne gândim mai mult la trecutul, prezentul, dar și viitorul nostru ca neam. În acest context de sărbătoare și în parohia Fîrliug a avut loc un eveniment care să puncteze acestă zi sfântă a țării noastre, astfel că după ce s-a săvârșit o slujbă de mulțumire, oficiată de către preoții din satele aparținătoare comunei Fîrliug, tinerii de la Centrul de tineret „Sfântul Nicolae – prietenul copiilor” din Fîrliug au intonat imnul național, imnul eroilor, dar și câteva compuneri și poezii despre această zi a noastră a românilor.

La eveniment au fost invitați toți preoții din satele aparținătoare comunei astfel că slujba de Tedeum a fost oficiată de preotul paroh Daniel Cosmin Popescu, pr. Daniel Preda de la Dezești, pr. Alin Ipate de la parohia Remetea Pogănici, pr. Guran Cristian de la parohia Scăiuș și pr. Marius Iovănescu de la Ezeriș, în prezența tinerilor și credincioșilor, fiind prezent și domnul Petru Marcu, viceprimarul comunei Fîrliug.

Data: 4 decembrie 2017 • Vizualizări: 811