05. Parohia „Schimbarea la faţă” – Govândari – Reşiţa

Biserica „Schimbarea la Faţă” şi „Sfântul Ioan Gură de Aur” – Govândari – Reşiţa – ridicată în anul 2011.

categ. I urban; 5564 familii cu 12420 credincioşi;

Adresa bisericii: 320026 Reşiţa, B-dul Republicii, f.n.
Adresa casei parohiale: –

Paroh: Preot iconom stavrofor NICOLAE IOAN HAŢIEGAN
N: 16.05.1971 – Caransebeș, jud. Caraș Severin
Hirotonit în anul 1996.
Preot la Reşiţa din anul 2000.
Tel.: 0727306325;
Email: pr.nicolaehatiegan@yahoo.com

Preot coslujitor: Pr. iconom SORIN BUȘOI
N: 20.04.1971 – Reșița, jud. Caraș-Severin.
Hirotonit în anul 2008.
Preot la Reşiţa din anul 2008.
Tel.: 0744522777;
Email: sorin_luna@yahoo.com

Preot coslujitor: Pr. iconom stavrofor TRANDAFIR-COSMIN BREBU

N: 12.07.1993 – Șopotu Nou, jud. Caraş-Severin
Hirotonit în anul 2015.
Preot slujitor la Reșița din anul 2020.

Tel.: 0731654700;
Email: cosminbrebu1993@gmail.com

Parohia este situată în cartierul Govândari din Municipiul Reşiţa, având microraioanele II şi IV; terenul s-a primit în anul 1991. S-a stabilit ca biserica să se ridice la intrarea în Parcul Tricolor, perpendicular pe axa bulevardului Republicii, spre Gara de Nord. Odată încheiată documentaţia, pe data de 1 martie 1999 s-a început decopertarea a zeci de tone de pământ pentru pregătirea spaţiului viitoarei biserici.

Catedrala din Govândari, aşa cum îi spun reşiţenii, este concepută după modelul bisericii Caşin din Bucureşti. Datorită bunăvoinţei domnului arhitect Adrian Borcănescu din Bucureşti, originar din Lugoj şi a domnului inginer de rezistenţă Ioan Berariu tot din Lugoj, s-a obţinut proiectul bisericii care atunci se construia în Lugoj, la un preţ modic. Toate acestea s-au realizat în anul 1998, având concursul dlui primar de atunci Mircea Ioan Popa, care a sprijinit şi construirea bisericii la iniţiativa preotului paroh Nicolae Nicoară. La începutul lunii iulie 1999, săpând pentru fundaţie, în zona viitorului altar, la o adâncime de aproximativ 4 metri, s-a descoperit o cruce de lemn, adusă de râul Bârzava. Dumnezeu a rânduit dinainte locul bisericii. În anul 2000 s-a ajuns la cota zero, încheindu-se lucrările la demisol, care a devenit astfel funcţional la 8 aprilie 2000. De atunci slujbele bisericeşti s-au săvârşit la acest demisol. Biserica este acoperită cu tablă de cupru; crucile de pe cele patru turle şi de pe cupola centrală sunt din inox. În data de 13 noiembrie 2011 a avut loc târnosirea bisericii de către 4 ierarhi: ÎPS Laurenţiu  Mitropolitul Ardealului, PS Lucian Episcopul Caransebeşului, PS Nicodim Episcopul Severinului și Strehaiei, PS Gurie Episcopul Devei şi Hunedoarei, plus un sobor de preoţi şi diaconi. În anul 2015 s-au executat lucrări exterioare la biserică cu firma autorizată SC. Waterfall SRL din Reşiţa reprezentată prin domnul director Buda Dorin Simeon: curăţarea şi vopsirea crucilor în nuanţă aurie de pe cele 5 turle ale sf. lăcaş; curăţarea, repararea şi înlocuirea jgheaburilor care au prezentat fisuri şi racordarea lor la canalizare; curăţarea – şi aplicarea unui strat de lac protector – a cupolelor şi apsidelor de cupru; reparaţii faţadă exterioară; aplicarea unui strat poligrund pe faţada exterioară a bisericii; zugrăvirea cu vopsea exterioară lavabilă.

Edificiul este construit în stil neobizantin (plan în cruce greacă cu trei abside de mari dimensiuni). Biserica are cinci turle din care turla principală este ridicată deasupra naosului, în punctul cel mai înalt fiind pictat Pantocratorul; acoperișul este din tablă de cupru, pardoseala din gresie. Are următoarele dimensiuni: 27 x 26,60 x 30 m.

În anul 2014 biserica s-a înzestrat cu un frumos iconostas şi mobilier sculptat dim lemn de stejar. Tot în 2014 s-a pictat Sfântul Altar şi Iconostasul de către Rita Aldea şi fiul ei Dan Vulcan.