18. Parohia Globu Craiovei  Protopopiatul Băile Herculane, Șematisme

Adresa bisericii: 327236 Globu Craiovei nr. 34, comuna Iablaniţa
Adresa casei parohiale: 327236 Globu Craiovei nr. 206, comuna Iablaniţa

Paroh: VACANT

Parohia este situată în satul Globu Craiovei, comuna Iablanița, județul Caraș-Severin. Satul Kyralmezeye ce apare în acte la începutul secolului XV (1428) se identifică cu actuala localitate Globu; adaosul Craiova s-a introdus la finele veacului XVII, adaos justificat de o tradiţie populară potrivit căreia pe aici ar fi vieţuit o vreme, în refugiu, legendarul Crai Iovan. Cuvântul Glob derivă din toponimul slav globoka=adâncitură, adâncime, și determinativul kraj= margine, sfârșit, ceea ce corespunde perfect cu așezarea localității într-o microdepresiune, la marginea Cheilor Globului.

Actuala biserică, din piatră durabilă, acoperită cu țiglă, a fost zidită în anul 1836, sub îndrumarea preotului Mihai Popovici și a păstrat hramul Sf. Ierarh Nicolae de la vechea biserică din lemn, de la 1750. Antreprenorul construcției a fost Ioan Șerbănescu. Alţi autori dau ca an de construcție anul 1806. Pictarea bisericii s-a realizat abia după 73 de ani, deoarece obștea satului nu a mai avut banii necesari, cheltuielile cu construcția fiind considerabile. În anul 1903, biserica (19,30 x 6,80 m) a fost reparată radical, atât în interior, cât și în exterior. Începând cu 1984, s-au întreprins mai multe lucrări de amenajare și înfrumusețare a locașului de cult: spălarea și completarea picturii, acoperirea sfintei biserici cu tablă Lindab, împrejmuirea  curţii cu gard de fier forjat, instalarea unei centrale termice pe lemne, placarea întregii podele cu gresie și montarea lambriurilor în altar. Aceste din urmă lucrări au fost binecuvântate de către Preasfințitul Părinte Lucian al Caransebeșului în luna decembrie a anului 2014. De menționat că  preotul Iosif Boroica s-a îngrijit de achiziționarea unei case parohiale, deoarece biserica nu dispunea de o locație proprie pentru paroh, aceasta fiind cumpărată prin contribuția benevolă a credincioșilor în anii 1989-1990.

În anul 1909 pictorul de origine italiană Bartolomeu Delliomini din Caransebeș a executat pictura iconostasului (construit din piatră), a bolții, a unor pereți și a altarului. În altar, pictorul Delliomini a realizat două tablouri, unul îi înfățișează pe Sfinții Trei Ierarhi, iar celălalt pe Sfântul Arhidiacon Ștefan. Pictura inițială a fost spălată în 1938 și  1995, când s-au adăugat câteva icoane. Astfel, în naos, pe peretele din stânga, au fost pictate patru icoane ce înfățișează pe: Sf. Dimitrie, Sf. Constantin și Elena, Sf. Ier. Nicolae și Sf. Cuvioasă Paraschiva. Tot acum au fost realizate și picturile în ulei din exteriorul bisericii.

Atât biserica din lemn, cât și cea actuală au fost deservite de preoți români. Astfel, în Cronica Banatului, protopopul Nicolae Stoica de Hațeg, când vorbește de pedepsirea unor haiduci de către autoritățile austriece, arată că „unu plăiași, Mihai Popovici, fu paroh în Globu Craiovei”, dar nu ne mai spune de ce a renunțat la preoție, când și cât a fost preot, evenimentul descris având loc în anul 1772. Primii preoți ale căror nume le știm au fost:  Ștefan, amintit în 1751, Barbu Popovici, care era și parohul satelor Crușovăț și Pârvova, și Andrei Popovici în anul 1775. Începând cu 1810 și până în anul 1964 constatăm un fapt puțin obișnuit și anume că familia Popa-Popovici timp de șapte generații (154 de ani) a ținut aprinsă flacăra credinței în satul Globu Craiovei. Primul preot din această familie a fost Dragotă, paroh în anii 1810-1822, apoi au urmat Popa Drăguț (1822-1824), Mihai Popovici (1824-1850), Ioan Popovici (1850-1861), Zaharia Popovici (1861-1900), Zaharia Popovici – junior (1900-1939) și Grigore Popovici (1939-1964). După cele șapte generații de preoți date de familia Popovici, au urmat preotul Nicolae Sinovici (1964-1967), preotul Trifon Grozăvescu (1967-1984), iar din 1984 și până astăzi parohia fiind păstorită de către preotul Iosif Boroica de la Petnic.

Parohia (având 400 enoriaşi), în parteneriat cu școala, organizează periodic excursii la mănăstiri. De sărbătoarea Crăciunului, copiii cântă colinde la biserică, după care se împart daruri celor prezenţi, iar de Ziua eroilor elevii aduc flori și intonează cântece patriotice la monumentele ridicate în memoria lor. Pentru nevoiașii și săracii parohiei se iniţiază diferite activități pentru a veni în sprijinul acestora.