27. Parohia Milcoveni  Protopopiatul Moldova Nouă, Șematisme

Adresa bisericii: 327022 Milcoveni nr. 99A, comuna Berlişte
Adresa casei parohiale: 327022 Milcoveni nr. 100, comuna Berlişte

Paroh: Pr. iconom stavrofor ADRIAN NACU

N: 22.04.1987 – Bozovici, jud. Caraș-Severin.
Hirotonit în anul 2015.
Preot la Milcoveni din anul 2016.

Tel.: 0727304395;
Email: nacu_adrian2003@yahoo.com

Localitatea Milcoveni este situată în Valea Caraşului, la 24 km de Oraviţa, aproape de graniţa cu Serbia. Se învecinează la nord cu satul Ciortea, la sud cu Serbia, la vest cu satul Iam şi la est cu Berlişte. Până în anul 1947, satul Milcoveni era situat la o distanță de aproximativ 7 kilometri la sud față de poziția actuală. Satul Milcoveni este atestat documentar în 1362. Până în anul 1940 localitatea s-a numit Mircovăţ.

O biserică anterioară exista la anul 1794. Actuala biserică cu hramul Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul a fost construită între anii 1833-1835. Biserica a fost resfințită în 5 aprilie 2009 de către Preasfinţitul Părinte Episcop Lucian al Caransebeşului.

Biserica este construită în stil baroc, cu dimensiunile: 20,70 x 7 m, din piatră şi cărămidă, acoperită cu tablă galvanizată; bolta semicilindrică e din cărămidă, iconostasul de lemn, pardoseala din mozaic, turnul din cărămidă acoperit cu tablă galvanizată.

Biserica a fost pictată în 1837 şi în  1860, probabil de către D. Turcu, apoi de Filip Matei în 1903. Iconostasul aurit, de factură barocă, are icoane pictate pe pânză şi apoi aplicate. Ca urmare a deteriorării picturii sf. locaș, aceasta a fost restaurată în 2000 de către pictorul orăviţean Mihai Bofan, costurile lucrării fiind suportate exclusiv de către credincioşi.

Pe icoana Sfintei Treimi, situată chiar deasupra Uşilor Împărăteşti, este semnătura „Iosif Mateiu, pictor în Pesac, anul 1906”. Stranele vechi au fost realizate de fraţii Bosioc. Au pe spătare icoane, în număr de 20, pictate în ulei pe lemn. De asemenea, şi scaunele credincioşilor au pe spătare icoane pictate în acelaşi fel, reprezentând diferiti sfinţi (Sfântul Proroc Zaharia, Sfântul Chiriac, Sfânta Cuvioasă Paraschiva, Sf. Proroc, Înaintemergător şi Botezător Ioan). Unul dintre tetrapoade are o icoană pictată.

Datorită faptului că în localitate nu exista un monument al eroilor, în anul 2023 s-a luat decizia ridicării unei troițe și a unui monument închinat eroilor căzuți în cele două conflagrații mondiale. De asemenea, spre neuitare, au fost ridicate două busturi, al părintelui ieromonah Varlaam Almăjanu și al părintelui Nicolae Balmez, fii ai satului.