23. Schitul „Sfântul Ierarh Nicolae” Glimboca  Mănăstiri

23. Schitul „Sfântul Ierarh Nicolae” Glimboca

Hram: „Sfântul Ierarh Nicolae” (6 decembrie)
Numărul de vieţuitori: 2 viețuitoare (viață de obște)
Posibilități de cazare: în curs de amenajare
Localizare: Glimboca nr. 541, jud. Caraș-Severin, cod 327320
Acces rutier: DN 68 Caransebeș – Hațeg, până la Glimboca apoi 2 km.
Stareță: Rasofora Adriana Jurj
Telefon: 0726335080
Duhovnic: Ieromonah Neofit Linte
Telefon: 0745658226

Schitul Glimboca a fost reîntemeiat în anul 2015 și funcționează în cadrul Aşezământului social-monahal „Sfânta Treime”.

Aşezământul „Sfânta Treime” de la Glimboca a fost ctitorit de părintele Nicolae Rădulescu și a fost construit cu sprijinul Organizaţiei „Crucea Roşie” din San Marino, în perioada 1999-2007. Piatra de temelie a bisericii a fost pusă în 30 mai 1999 de ÎPS Laurenţiu, în vremea aceea episcop al Caransebeşului iar biserica schitului a fost târnosită la data de 13 decembrie 2014 de către Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului.

Lucrările la așezământ au început în octombrie 1999, sub coordonarea părintelui Nicolae Rădulescu, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Laurenţiu, Mitropolitul Ardealului, Episcop al Caransebeşului la acea vreme; acestea s-au realizat între 2000 şi 2007 şi cu susţinerea preşedintelui Crucii Roşii din San Marino, Raimondo Fattori; edificiul social dispune de 50 de camere, pentru 80 de persoane asistate, sală de conferinţe, săli de mese, spaţii pentru pregătirea hranei, cabinet medical, sală de recuperare, atelier mecanic, terenuri agricole, animale, păsări, heleştee cu peşte; aşezământul se autogospodăreşte, personalul desfăşurân­du-şi activitatea prin voluntariat; din prisosul lui, a extins caritatea şi filantropia la alte 100 de familii de pe Valea Bistrei şi dincolo de ea, precum şi la casele de copii din judeţ.