23. Schitul „Duminica Sfinților Români” Glimboca  Mănăstiri

23. Schitul „Duminica Sfinților Români” Glimboca

Hram: „Duminica Sfinților Români”
Numărul de vieţuitori: 2 viețuitoare (viață de obște)
Posibilități de cazare: în curs de amenajare
Localizare: Glimboca nr. 541, jud. Caraș-Severin, cod 327320
Acces rutier: DN 68 Caransebeș – Hațeg, până la Glimboca apoi 2 km.
Stareță: Rasofora Adriana Jurj
Telefon: 0726335080
Duhovnic: Ieromonah Neofit Linte
Telefon: 0745658226

În localitatea Glimboca funcționează  Așezământul social-filantropic „Sfânta Treime ” unde sunt îngrijite aproximativ 60 de persoane vârstnice. La personalul deservent se adaugă două maici și un ieromonah care ajută atât la îngrijirea beneficiarilor din punct de vedere fizic, dar mai ales din punct de vedere spiritual. De aceea, se dorește ca în imediata apropiere să se dezvolte și un așezământ monahal de sine stătător. Astfel, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, s-a inițiat proiectul de a se zidi o biserică unde să se desfășoare zilnic programul liturgic specific unui așezământ monahal.

Întrucât așezământul social-filantropic este ocrotit de praznicul Sfintei Treimi, Părintele Episcop a ales ca luni, 24 iunie 2024, la această sărbătoare, să meargă la Glimboca și să pună piatra de temelie pentru noul locaș de cult.

Ierarhul a săvârșit mai întâi acatistul Sfintei Treimi în altarul de vară, alături de un sobor de preoți și diaconi, după care a oficiat și slujba punerii pietrei de temelie pentru noua biserică. Au luat parte autorități locale, beneficiarii și personalul deservent al așezământului social, dar și credincioși din Glimboca. Răspunsurile liturgice au fost date de grupul psaltic „Ethos” al Episcopiei Caransebeșului. Noua biserică va avea hramul „Duminica Sfinților Români” și va fi zidită pe terenul donat de ctitorii Zaharia-Emanuel Stroiescu-Rădulescu și soția sa Nicoleta Alexandra. Stareță va fi rasofora Adriana Jurj, iar duhovnic ieromonahul Neofit Linte.