27. Parohia Ciudanoviţa

Biserica „Adormirea Maicii Domnului” Ciudanoviţa – ridicată în anul 1904;
Capela „Naşterea Maicii Domnului” Ciudanoviţa – Colonie
categ. III rural A; 77 familii cu 223 credincioşi

Adresa bisericii: 327085 Ciudanoviţa, f.n.
Adresa casei parohiale: 327085 Ciudanoviţa, nr. 1A

Paroh: VACANT

Localitatea Ciudanovița este așezată la poalele Munților Aninei, la aproximativ 22 km de orașul Oravița. Este înconjurată de grădini, cu pomi fructiferi și păduri cu aer ozonat. Vechimea localității depășește  470 de ani; mai multe lucrări vorbesc despre prima  atestare documentară – anul 1535. Ciudanovița e menționată și în 1751. La nord se învecinează cu localitatea Goruia, la est cu munții Aninei, la sud cu Brădișorul de Jos, iar la vest cu localitatea Jitin. Forma dominantă a reliefului este  reprezentată de dealuri de origine piemontană, cu înălțimi cuprinse între 200-450 m. Clima zonei este integrată climatului continental-moderat subtipului bănățean, cu nuanțe submediteraneene.

A existat o biserică de lemn din 1733; biserica actuală, cu hramul ,,Adormirea Maicii Domnului”, a fost construită în anul 1904.

Biserica este construită în stil baroc, ca material de construcție predominând piatra; e acoperită cu tablă. Iconostasul este de zid, cupola de lemn, pardoseala din beton. Casa parohială este construită din piatră și cărămidă, acoperită cu țiglă, compusă din trei camere, bucătărie și dependințe; în  2010 s-a renovat parțial.

Biserica a fost pictată de Igor Isac în 2010. Ușile împărătești au o pictură veche; nu sunt uși diaconești.

Lista preoților din parohia Ciudanovița: Ioan și Toma (1751), Timotei Mazaran (1843), Gheorghe Milovan (1903-1931), Nicolae Giuca (1932-1951), Teodor Turlici, Iosif Braicher, Mihail Oțil (1970-1978), Fiu Neamțu (1979-2003), Ioan Borchescu (2006-2010), Solomon Dragotă (2010 – prezent).

La Ciudanoviţa s-a născut dr. Ilie Trăilă, cunoscut scriitor şi om de cultură.

Din 2010 până în prezent în cadrul parohiei s-au desfășurat activități cu aproximativ 70 de copii de la Școala cu clasele I-VIII Ciudanovița, cu care există un parteneriat de colaborare. Tot cu acești tineri s-a mers în mai multe tabere culturale şi în pelerinaje la mănăstirile din țară. De praznicele împărătești, se pregătesc concerte de muzică religioasă,  colinde, piese de teatru și scenete, pe care copiii le interpretează în fața credincioșilor. Activitățile filantropice privesc ajutorarea persoanelor nevoiașe din parohie, prin strângerea de haine, alimente și toate cele necesare acestor oameni.  S-au făcut colecte pentru F.C.M, s-au adunat alimente pentru Seminarul Teologic din Caransebeș și pentru cei afectați de inundații, plus donații către Clinica Mănăstirii Nera.