Colecția muzeală „Episcop Elie Miron Cristea” a Episcopiei Caransebeșului

Colecția muzeală „Episcop Elie Miron Cristea” a Episcopiei Caransebeșului

O filă de istorie cultural-religioasă importantă din trecutul și prezentul Eparhiei Caransebeșului o reprezintă evenimentele și personalitățile marcante ale acesteia de-a lungul timpului ce și-au pus amprenta asupra dezvoltării culturii și apartenenței la neam a locuitorilor din Banatul de Munte.

Pentru a evidenția personalitățile, dar și viața bisericească din această zonă, în anul 2019 s-a înființat Colecția muzeală „Episcop Elie Miron Cristea”, ce se află în cadrul reședinței episcopale construită în anul 1820 și care vă prezintă prin expoziția permanentă, activitatea Episcopiei Caransebeșului încă de la sfârșitul secolului al XVII-lea și începutul secolului al XVIII-lea până în anul 1996, când primul episcop al reînfiinţatei eparhii (1994), trece la cele veșnice în data de 5 aprilie 1996; tot în cadrul acesteia fiind prezentate și obiecte liturgice precum: Potir (sec. XVII), Set sfinte vase (1856), Cruce filigranată (sec. XVIII), Antimis (1743).

De asemenea, în cadrul expozițiilor temporare veți descoperi cărți de cult și icoane de o importantă valoare patrimonială, precum: Psaltirea de la Bălgrad (1651), Pravila de la Târgoviște (1652), Evanghelia de la Snagov (1697), Maica Domnului cu Pruncul (1864), Nașterea Maicii Domnului (1824).

Pentru a vă prezenta colecția muzeală, vă așteptăm să ne vizitaţi de luni până vineri între orele 9:30-15:30. Accesul se face de pe Strada Nicolae Corneanu, nr. 5 (Magazinul Diecezan – Centrul Civic).  Tel: 0790 253 174