Parohii vacante în luna februarie 2022  Parohii vacante

Parohii vacante în luna februarie 2022

Protopopiatul Caransebeș

Parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” Caransebeș, postul de preot coslujitor. Parohia este de categoria II urban, având 382 familii cu 866 credincioşi. Are biserică dar nu are casă parohială pentru preotul slujitor. Adresa: 325400 Caransebeş, Piața Sf. Gheorghe, nr. 2, jud. Caraş-Severin. (Pentru acest post clerical vacant se organizează concurs. Metodologia și tematica concursului, precum și alte informații se pot obține la Sectorul Administrativ-Bisericesc al Episcopiei Caransebeşului – bisericesc.epc@gmail.com).

Parohia Vama Marga, postul de preot paroh. Parohia este de categoria III rural B, având 16 familii cu 59 credincioși. Are biserică, dar nu are casă parohială. Adresa: 327261 Vama Marga, nr. 25, comuna Marga, jud. Caraș-Severin.

Protopopiatul Reșița

Parohia „Sfânta Treime” Anina, postul de preot paroh. Parohia este de categoria III urban, având 450 familii cu 1150 credincioși. Are biserică și casă parohială. Adresa: 325100 Anina, str. Mihail Kogălniceanu, nr. 11A (cartier Steierdorf).

Parohia Cuptoare cu filia Secu – Reşiţa, postul de preot paroh. Parohia este de categoria II rural B, având 85 familii cu 185 credincioşi în parohie, iar 22 familii cu 46 credincioşi în filie. Are biserică și casă parohială. Adresa: 320002 Cuptoare (Reşiţa), nr. 178, jud. Caraş-Severin.

Parohia Cârnecea, postul de preot paroh. Parohia este de categoria III rural, având 83 familii cu 190 credincioşi. Are biserică și casă parohială. Adresa: 327396 Cârnecea, nr. 1, comuna Ticvaniu Mare, jud. Caraş-Severin.

Protopopiatul Băile Herculane

Parohia Pătaș, postul de preot paroh. Parohia este de categoria II rural A, având 154 familii cu 546 credincioşi. Are biserică și casă parohială. Adresa: 327308 Pătaș, nr. 73, comuna Prigor, jud. Caraş-Severin. (Acest post se va vacanta începând cu data de 1 iunie 2022).

Parohia Prilipeț, postul de preot paroh. Parohia este de categoria II rural A, având 138 familii cu 402 credincioşi. Are biserică și casă parohială. Adresa: 327042 Prilipeț, nr. 140, comuna Bozovici, jud. Caraş-Severin. (Acest post se va vacanta începând cu data de 1 iunie 2022).

Protopopiatul Moldova Nouă

Parohia Vărădia, postul de preot paroh. Parohia este de categoria II rural B, având 129 familii cu 320 credincioşi. Are biserică și casă parohială. Adresa: 327420 Vărădia, nr. 298, jud. Caraş-Severin.

Parohia Sasca Română, postul de preot paroh. Parohia este de categoria III rural A, având 106 familii cu 186 credincioşi. Are biserică și casă parohială. Adresa: 327333 Sasca Română, nr. 1, comuna Sasca Montană, jud. Caraş-Severin.

În atenţia tuturor celor interesaţi

Dosarul în vederea ocupării unui post clerical în Episcopia Caransebeşului trebuie să conţină următoarele acte:

1. Dosar plic
2. Cerere – tip adresată Chiriarhului – se obţine de la Centrul Eparhial.
3. CV – Europass (datat şi semnat) – cu poză color
4. Certificat de capacitate preoţească – eliberat de Episcopia Caransebeşului
5. ACTE CIVILE ŞI BISERICEŞTI:
– C.I. (candidat, soţie, copii)
– certificat de naştere (candidat, soţie, copii)
– certificat de botez (candidat, soţie, copii)
– certificat de căsătorie
– certificat de cununie bisericească
– binecuvântare căsătorie – din partea Chiriarhului
– recomandarea duhovnicului în vederea hirotoniei (candidat, soţie) – în care să se menţioneze dacă există sau nu impedimente la hirotonia candidatului – semnată şi ştampilată;
– cazier judiciar de la Poliţie – nu mai vechi de 10 zile la data depunerii dosarului;
– carnet de muncă / adeverinţe de vechime / extras REVISAL – completate la zi, certificate conform cu originalul, ştampilate şi semnate pe fiecare pagină;
– adeverinţă medicală, cu menţiunea Apt fizic şi psihic – nu mai veche de 30 de zile la data depunerii dosarului.
6. ACTE DE STUDIU:
– diplomă de bacalaureat;
– atestat profesional – pentru absolvenţii de seminar;
– diplomă de licenţă în teologie + foaia matricolă
– diploma de master în teologie + foaia matricolă
– alte diplome, certificate, adeverinţe de absolvire a altor facultăţi, cursuri post-universitare, concursuri, cursuri de calificare, etc.
7. Declaraţie pe propria răspundere privind realizarea / nerealizarea unor venituri din alte activităţi: firme, acţiuni, proprietăţi, drepturi de autor, etc.
8. Declaraţia soţiei că îşi va urma soţul şi că va locui împreună cu acesta în parohia încredinţată.


Actele solicitate se prezintă în original şi copie la Serviciul Administrativ-Bisericesc al Episcopiei Caransebeşului, unde se întocmește dosarul.

Etapele pentru ocuparea unui post clerical în Episcopia Caransebeşului

1. verificarea actelor, întocmirea dosarului și interviu – Serviciul Administrativ-Bisericesc;
2. audienţă, interviu şi cercetare canonică – PS Episcop Lucian