O nouă întâlnire a Cercului pastoral-misionar Valea Timișului

20 May 2023 Off By Herea Darius
O nouă întâlnire a Cercului pastoral-misionar Valea Timișului

Joi, 18 mai 2023, a avut loc în Parohia Sat Bătrân o nouă întâlnire a Cercului pastoral-misionar Valea Timișului. Aceasta a debutat cu săvârșirea ,,Acatistului Sfinților Împărați Constantin și Elena” de către preoții: Cristian Vulpeș – Parohia Armeniș, Vasile Dragomir – Parohia Slatina-Timiș și Ioan Ponoran – Parohia Feneș.

După momentul înălțător de rugăciune, părintele paroh Ion Vela a susținut referatul intitulat: ,,Chipuri de persoane în vârstă care s-au remarcat, în Sfânta Scriptură, ca exemple de viețuire creștină (prorocița Ana, dreptul Simeon, preotul Zaharia)”, în care a sintetizat foarte frumos viața celor trei sfinți, ca fiind adevărate modele de smerenie, răbdare și credință pentru întreaga creștinătate.

În partea a doua a întâlnirii, părintele coordonator a transmis preoților câteva amănunte privitoare la întâlnirea Cercului pastoral-misionar, din data de 23 mai 2023, ce va avea loc în Sala de festivități a Centrului Eparhial.  (Pr. Nicolae Lupulescu)