Rugăciune și comuniune la Oțelu Roșu

21 June 2024 Off By Herea Darius
Rugăciune și comuniune la Oțelu Roșu

În contextul „Anului omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor” în Patriarhia Română, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, la Spitalul Orășenesc Oțelu Roșu vineri, 21 iunie, au fost prezenți în mijlocul celor bolnavi un număr de șapte preoți din Cercul pastoral-misionar Valea Bistrei.

Cu această ocazie s-au citit rugăciuni speciale pentru cei bolnavi. De asemenea, au fost oferite daruri celor aflați în suferință, respectiv 35 de pungi cu dulciuri și băuturi răcoritoare.

Cel aflat în suferință trebuie să alerge la rugăciune și să ceară ajutorul lui Dumnezeu, fără de care nu este alinarea durerilor, nici tăria răbdării. În rugăciune, omul se lasă cu totul în voia lui Dumnezeu, aruncând către El toată grija, și dobândește harul, prin care ajunge să biruiască ispitele care se abat atunci asupra lui. (Pr. Romulus Frîncu)