Taina Sfântului Maslu la Spitalul Bora din Caransebeș

4 July 2024 Off By Herea Darius
Taina Sfântului Maslu la Spitalul Bora din Caransebeș

 Cu bucurie duhovnicească şi dragoste nefăţarnică faţă de cei aflaţi în suferinţă şi în contextul „Anului omagial al pastoraţiei şi îngrijirii bolnavilor’’ şi al „Anului comemorativ al tuturor Sfinţilor tămăduitori fără de arginţi”, mânaţi fiind de râvna pentru ascultarea şi împlinirea cuvintelor Mântuitorului Iisus Hristos „peste cei bolnavi işi vor pune mâinile şi se vor face sănătoşi”, părintele inspector Petrică Ionuţ Timiş dimpreună cu  preoţii Parohiei „Sfântul Ier. Iosif cel Nou de la Partoş”, din Caransebeş,  pr. Daniel Popescu şi pr. Ion Ştefănigă, s-au aflat în rugăciune prin săvârşirea Tainei Sfântului Maslu împreună cu ostenitorii, medici si asistenţi, dar şi bolnavii secţiilor de boli infecţioase şi pneumologie/pneumofiziologie ale Spitalului Municipal de Urgenţă  Caransebeş.

„Am socotit de bine şi am discutat cu părintele inspector perspectiva săvârşirii acestei Sfinte Taine şi pentru bolnavii din acest spital, dat fiind faptul că această unitate spitalicească se află în cuprinsul parohiei noastre”, menţionează părintele paroh Daniel Popescu.

 În cuvântul de învăţătură, părintele Petrică Timiş a explicat importanţa săvârşirii Tainei Sfântului Maslu, spunând: „Taina Sfântului Maslu se săvârşeşte din îndemnul Sfântului Ap. Iacov, care în Epistola sa, ne îndeamnă ca atunci când suntem în suferinţă să îi chemăm pe slujitorii Bisericii şi să se roage pentru noi”. De asemenea părintele inspector a mai spus: „Taina Sfântului Maslu este o slujbă care ne ajută nu doar la tămăduirea trupului ci şi a sufletului, iar atunci când pleci din spital tămăduit, trebuie şi acasă să-ţi continui rugăciunea şi mulţumirea către Dumnezeu”.

La final cei trei preoţi i-au miruit si pe bolnavii nedeplasabili şi au împarţit cărţi de rugaciune atât celor bolnavi cât şi cadrelor medicale prezente.