Recunoștință și premii la sfârșit de an școlar
19 June 2026
Vineri, 19 iunie, în sala de festivități „Mitropolit Nicolae Corneanu” a Centrului Eparhial din Caransebeș, a fost răsplătită munca elevilor ce studiază la Seminarul Teologic Ortodox „Episcop Ioan Popasu”, dar și a elevilor olimpici la Disciplina Religie. Cu toții au trăit momente emoționante la încheierea anului școlar, în prezența Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, a părinților profesori de la Seminar și a părinților lor.
Părintele profesor Rusalin Isac, directorul instituției de învățământ teologic, a prezentat un bilanț cu activitățile didactice și extracuriculare desfășurate în anul școlar ce s-a încheiat, iar în continuare, părinții diriginți au înmânat premiile elevilor merituoși, care au constat în diplome, cărți, alte daruri și bani.
De asemenea, au fost premiați elevii cu rezultate bune la Olimpiada Națională de Religie și la faza județeană, precum și cei care au participat la etapa națională a Olimpiadei Interdisciplare „Cultură și Spiritualitate românească”.
„Îi felicităm pe toți cei ce învață cu drag în Școala românească și în mod special în școlile de teologie. Este foarte important, iubiți tineri, să învățați cu drag, nu pentru note, nu pentru premii, ci pentru că doriți din toată inima să aprofundați o disciplină și mai ales dumneavoastră cei prezenți, doriți din toată inima să cunoașteți tainele Teologiei și să-L cunoașteți pe Dumnezeu, viața veșnică. «Şi aceasta este viaţa veşnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis»”, a afirmat Preasfințitul Lucian.
„Vă mulțumim că citiți Sfânta Scriptură, vă mulțumim că citiți viețile sfinților și operele Sfinților Părinți ai Bisericii noastre, vă mulțumim că sunteți în Biserică și că ne reprezentați cu cinste la aceste concursuri naționale. Elevilor seminariști le mulțumim în special că au ales să studieze cuvântul lui Dumnezeu și au ales să se roage profund ca să devină teologi. Tuturor vă dorim vacanță plăcută, succes la examene și nu uitați de rugăciune, de Biserica cea una, sfântă, sobornicească și apostolească. Nu avem vacanță sau concediu când este sărbătoare sau duminică, așadar, mergeți la biserică în fiecare duminică și sărbătoare, rugați-vă pentru voi, pentru cei dragi ai voștri și pentru toată lumea”, a mai adăugat Părintele Episcop.
Au fost transmise mai multe mesaje cu această ocazie, printre care și doi elevi dintre seminariști, respectiv alte școli din județul Caraș-Severin, care au obținut rezultate foarte bune la școală și la olimpiade.
Totodată, au fost răsplătiți și 4 profesori care predau disciplina Religie și care s-au remarcat prin munca deosebită cu elevii ce au participat la diferite competiții educaționale. Aceștia au primit diplome de recunoștință și o icoană cu Sfântul Cuvios Calistrat.
Deşi învăţământul teologic propriu-zis a luat fiinţă şi s-a organizat în Caransebeş odată cu reînfiinţarea Episcopiei Caransebeşului sub ierarhie română, în anul 1865, există totuşi indicii sigure că Biserica Ortodoxă Română de pe aceste meleaguri nu a fost lipsită de-a lungul vremii de posibilitatea de a-şi forma mereu slujitori ai Sfintelor Altare. De-a lungul timpului, acest seminar a format caractere, atât culturale, cât și duhovnicești, zeci de generații de tineri care au devenit slujitori ai Bisericii lui Hristos. Elevii care aleg Seminarul Teologic din Caransebeș studiază aici discipline de specialitate ce ajută în viitor să urmeze Facultatea de Teologie și să-și păstreze identitatea ortodoxă, precum și multe discipline laice ce le dezvoltă orizontul de cunoaștere.


