Hramul Schitului de la Stăncilova

1 July 2026 Off By Pavel Canea
Hramul Schitului de la Stăncilova

„Soborul Sfinților Apostoli” din 30 iunie, pentru așezământul monahal de la Stăncilova, este o zi de mare sărbătoare, întrucât biserica de aici este închinată acestei sărbători. Cu acest prilej, din încredințarea Preasfințitului Părinte Episcop Lucian, a fost oficiată Sfânta Liturghie în biserica așezământului în acest an, de către părintele arhimandrit Constantin Timiș, vicar eparhial, alături de un sobor de preoți și diaconi. Răspunsurile liturgice au fost date de grupul psaltic „Ethos” al Episcopiei Caransebeșului. Au fost prezente la această sărbătoare autoritățile locale, credincioși din întreaga Vale a Almăjului și nu numai.

„Soborul Sfinților Apostoli este o sărbătoare la care suntem îndemnați să medităm pentru că aceștia ne-au arătat întâi de toate unitate în credință, au fost aproape de Mântuitorul Iisus Hristos, au învățat tainele Împărăției lui Dumnezeu și după ce au fost și investiți cu putere de sus în ziua Cincizecimii, au plecat începând de la Ierusalim să propovăduiască cuvântul lui Dumnezeu la toate neamurile. Sfinții Apostoli au fost oameni ai rugăciunii, avându-L ca model pe Mântuitorul Iisus Hristos, care de multe ori se ruga împreună cu ucenicii Săi. De asemenea, Apostolii toți rămân pentru noi cei de astăzi adevărate modele de pocăință, pentru că între aceștia, Sfântul Apostol Petru, este modelul pocăinței adevărate, întrucât știm că el s-a lepădat de Domnul Iisus, dar după ce și-a plâns cu amar acest păcat a fost reprimit, reașezat în rândul celorlalți Apostoli”, a explicat părintele arhimandrit Constantin.

„O caracteristică aparte pe care au avut-o Apostolii și pentru care aceștia au putut să ducă mai departe cuvântul lui Dumnezeu a fost dragostea lor față de Învățătorul, au fost dispuși să își jertfească propria lor viață pentru cuvântul lui Dumnezeu. Așa se face că dintre cei 12 Apostoli, doar Ioan Evanghelistul a trecut la acele veșnice la adânci bătrâneți, toți ceilalți Apostoli au fost martirizați. De aceea, nouă celor de astăzi nu ne rămâne altceva decât să ne încredințăm rugăciunilor Sfinților Apostoli, să-i rugăm să mijlocească înaintea lui Dumnezeu pentru noi și să ne dea și nouă aceeași râvnă, aceeași dragoste pe care au avut-o ei”, a mai subliniat părintele vicar.

În anul 2023 la data de 1 iulie, s-a aprobat înființarea schitului Sfinții Apostoli pe lângă biserica din Filia Stăncilova, fiind numit schit misionar de maici. Cu ajutorul lui Dumnezeu în data de 5 februarie 2024 a fost adusă o copie a icoanei Maicii Domnului ,,Îndrumătoarea” de la Mănăstirea Neamț, ca să fie veghetoare asupra credincioșilor din comuna Șopotu Nou și satele învecinate. Pe lângă construcția corpului de chilii și slujbele de la biserică, obștea schitului se implică în activități social-filantropice și cu tinerii din comuna Șopotu Nou.