Preotul pensionar Cornel Aldescu a trecut la viața veșnică

5 October 2022 Off By Pavel Canea
Preotul pensionar Cornel Aldescu a  trecut la viața veșnică

Preotul pensionar Cornel Aldescu a trecut la viața cea veșnică, astăzi, 5 octombrie 2022, la vârsta de 73 de ani.

Date biografice:
Părintele Cornel Aldescu s-a născut la data de 26 ianuarie 1949 din părinții Pavel și Maria în satul Potoc, comuna Sasca Montană, judeţul Caraş Severin. El a avut încă o soră. Școala Primară a făcut-o în Potoc, cea Gimnazială la Reșița, iar Liceul în Oravița. În anul 1973 a absolvit Institutul Teologic din Sibiu.
A fost hirotonit preot în anul 1974 pe seama parohiei Cărbunari, unde se și pensionează în anul 2014. A slujit timp de 40 de ani și 3 luni în această parohie.
A fost căsătorit cu Aldescu Victoria și a avut două fete: Adela și Evelina.

După pensionare și-a urmat cele două fete în Arad pentru a fi alături de ele.
Din momentul pensionării până la sfârșitul vieții a fost îmbisericit și a slujit în biserica Parohiei Arad- Micalaca Veche I, din Municipiul Arad.

Trupul neînsuflețit al părintelui Cornel Aldescu va fi depus în biserica Parohiei Arad-Micalaca Veche I, unde se vor săvârși slujbe de pomenire și prohodire.

Miercuri și Joi (5-6 octombrie), ora 19, se va săvârși slujba priveghiului.

Vineri, 7 octombrie, începând cu ora 10 se va săvârși Sfânta Liturghie, iar de la ora 14, Slujba înmormântării.

Bunul Dumnezeu să îl ierte şi să îl odihnească în Împărăţia Sa cea cerească împreună cu aleşii Săi!

Veşnica lui pomenire din neam în neam!