Mesaj de condoleanțe și consolare în urma incendiului de la Spitalul „Matei Balș”

29 January 2021 Off By Pavel Canea
Mesaj de condoleanțe și consolare în urma incendiului de la Spitalul „Matei Balș”

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel transmite un mesaj de condoleanțe și consolare în urma incendiului de la Spitalul „Matei Balș” din București:


Am aflat cu durere despre tragedia provocată de incendiul din spitalul „Matei Balș” din București, în dimineața zilei de  vineri, 29 ianuarie 2021, incendiu în urma căruia şi-au pierdut viaţa 4 persoane și alte 102 au fost evacuate, fiind transferate la alte spitale din Capitală.

În aceste momente pline de suferință și tulburare pentru familiile îndoliate, dar și pentru noi toți care traversăm încă o perioadă critică marcată de pandemie, ne rugăm lui Dumnezeu pentru odihna sufletelor celor decedați și pentru însănătoșirea grabnică a celor răniţi.

Totodată, adresăm un părintesc mesaj de condoleanţe şi consolare familiilor celor decedați, rudelor și prietenilor acestora, precum şi întregului personal medical care i-a îngrijit și care a încercat să le salveze viața.

† Daniel

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române