Săptămâna Mare la Catedrala Episcopală din Caransebeș

25 April 2019 Off By Pavel Canea
Săptămâna Mare la Catedrala Episcopală din Caransebeș

În această săptămână de rugăciune și meditație mai intensă credincioșii care au venit la Catedrala Episcopală din Caransebeș s-au rugat alături de Preasfințitul Părinte Episcop Lucian. Ierarhul a săvârșit Denia din Sfânta și Marea Luni, Liturghia Darurilor înainte sfințite precum și Denia din Sfânta și Marea Marți.

Astăzi, Părintele Episcop Lucian a fost prezent la Catedrala Patriarhală din București unde a fost oficiată Liturghia din Joia Mare și Sfințirea Marelui Mir.

Mâine Preasfințitul Lucian începând cu ora 16:00 va oficia Vecernia (Punerea în mormânt a Domnului) și în continuare Denia Prohodului Domnului.

Sâmbătă, ierarhul se va ruga alături de credincioșii care aleg să vină la Catedrala episcopală la Liturghia Sfântului Vasile cel Mare unită cu Vecernia Învierii, în cadrul căteia se vor citi 16 Paremii, care ne pun înainte chipurile Învierii din Vechiul Testament, marile lucrări ale lui Dumnezeu în lume.