Simpozion dedicat împlinirii a 350 de ani de la înființarea Episcopiei Strehaiei şi a 100 de ani de la trecerea la cele veșnice a episcopului Gherasim Safirin

1 November 2022 Off By Herea Darius
Simpozion dedicat împlinirii a 350 de ani de la înființarea Episcopiei Strehaiei şi a 100 de ani de la trecerea la cele veșnice a episcopului Gherasim Safirin

În acest an se împlinesc trei veacuri și jumătate de la înființarea Episcopiei Strehaiei și numirea Episcopului Daniil în scaunul chiriarhal de acolo. Tot în 2022, se împlinesc și 100 ani de la trecerea la cele veșnice, în 14 februarie 1922, a Episcopului Gherasim Safirin, născut în satul Izvorălu, din județul Mehedinți, localitate situată la o distanță de aproximativ 10 km față de orașul Strehaia.

Evenimentul, a cărui componentă liturgică s-a desfăşurat la Mănăstirea Strehaia, în Duminica a XXII-a după Rusalii, a continuat în dimineaţa zilei de luni, 31 octombrie, cu partea culturală în cadrul Centrului „Sfântul Ioan Gură de Aur”, din Drobeta Turnu Severin.

În deschiderea programului Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, a susţinut un cuvânt de bun venit urmat de referatul: „Contribuția Episcopului Gherasim Safirin în domeniul muzicii bizantine”. În continuare au fost suţinute, de către Ierarhii şi preoţii profesori invitaţi la eveniment, alte comunicări, având ca temă cele două evenimente mai sus amintite:

– Preasfințitul LUCIAN, Episcopul Caransebeșului: 1922-2022 – întreită cinstire – oameni, fapte, locuri;

– Preasfințitul SILUAN, Episcopul Ortodox Român al Ungariei: Slujirea Arhierească şi cinstirea înaintaşilor. Cuvânt de binecuvântare la simpozionul dedicat episcopului Gherasim Safirin;

– Arhim. dr. Andrei IONIȚĂ, Exarh Cultural – Arhiepiscopia Romanului și Bacăului: Episcopul Gherasim Safirin. O viață în lumina Duhului Sfânt;

– Pr. dr. Aurel Florin ȚUSCANU, Arhiepiscopia Romanului și Bacăului: Un ierarh erudit și un duhovnic iscusit – episcopul Romanului Gherasim Safirin;

– Pr. lect. univ. dr. Ioniță APOSTOLACHE, Facultatea de Teologie din Craiova: Episcopul Gherasim Safirin – restituire apologetică. Despre „criza bisericească” (1909-1911);

– Diac. drd. Nicolae-Sorin MARIN, Episcopia Severinului și Strehaiei: Episcopul Gherasim Safirin de la Mănăstirea Frăsinei;

Studiile cu privire la episcopul Gherasim Safirin vor fi publicate într-un volum separat.

Corul Kinonia al Episcopiei Severinului şi Strehaiei, sub bagheta dirijorală a Părintelui Iulian Pruiu, a susţinut un recital alcătuit din cântări bizantine, compoziţii ale vrednicului de pomenire Episcop Gherasim Sfirin.

Evenimentul a continuat cu două lansări de carte:

Arhim. dr. Calinic DRĂGHICI, Opera canonică a Sfântului Ioan Postitorul. Importanța ei pentru sistematizarea dreptului bisericesc ortodox, prezentată de Pr. prof. dr. Alexandru Stănciulescu-Bârda

Centrul de Cercetări Istorice „Pr. Dumitru Bălașa” al Asociației Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria”, Colecția omagială Primul Război Mondial și Marea Unire a Românilor, vol. I-VI, Editura Universitaria, Craiova, 2016-2022; coord. Eugen Petrescu, prezentată de Prof. Eugen Petrescu (proiectul editorial), conf. univ. dr. Tudor Rățoi și prof. dr. Florin Epure (colecția/opera)(www.episcopiaseverinului.ro)