Apariții editoriale la Anina

15 June 2019 Off By Herea Darius
Apariții editoriale la Anina

În cursul lunii iunie a anului 2019, au apărut la Editura „Sfântul Ierarh Nicolae” din Brăila, volumele V și VI ale cărții „Cugetări și maxime”, avându-l ca autor pe părintele Muntean Alin, parohul bisericii cu hramul „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Anina, iar ca tehno-redactor pe Mărilă Antonia.

 Volumele realizează o parcurgere, prin texte semnificative, a întregii opere a lui Platon (cuprinsă în 39 de scrieri numite „Dialoguri” și în 13 „Scrisori”), dar și a încă unei părți din opera filosofului român, Constantin Noica, începută încă din volumele anterioare. Pe viitor, cartea își propune să aducă în atenția celor interesați citate și maxime din „Metafizica” lui Aristotel (ca cea mai importantă scriere a Stagiritului), dar și din „Devenirea întru ființă”, ca cea mai de referință lucrare a filosofului Noica. (Pr. Alin Muntean)