Peste 200 de obiecte militare expuse la Muzeul din Caransebeș
25 October 2019![Peste 200 de obiecte militare expuse la Muzeul din Caransebeș Peste 200 de obiecte militare expuse la Muzeul din Caransebeș](https://www.episcopiacaransebesului.ro/wp-content/uploads/2019/10/DSC_4852-1-1024x641.jpg)
Muzeul Județean de Etnografie și al Regimentului de Graniță Caransebeș în colaborare cu Cercul Militar Caransebeș, cu sprijinul Consiliului Judeţean Caraş-Severin a organizat joi, 24 octombrie, vernisajul expoziției „Armata Română în anul Centenarului Banatului”. Exponatele sunt din colecția personală a generalului de brigadă (r.) Gheorghe Cristian Dinulică și se află la sediul instituției de cultură din Piața General Ioan Dragalina nr. 2 din Caransebeș.
La acest eveniment organizat cu ocazia Zilei Armatei Române, a fost prezent și Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului. Expoziția ce va fi deschisă în perioada 24 octombrie-9 decembrie, de luni până vineri, între orele 8.00 și 16.00, cuprinde piese inedite din colecția personală a generalului de brigadă (r.) Gheorghe Cristian Dinulică: drapele de identificare, plachete, săbii, medalii, primite de-a lungul carierei de la personalități militare și civile din țară și străinătate. Totodată este expusă și uniforma purtată în Afganistan, care dezvăluie latura militară, dar și cea umană a Armatei Române. Expoziția beneficiază de suport audio – video care va aduce în fața vizitatorilor imagini în premieră din teatrele de operațiuni ale Armatei Române.
Expoziția se adresează publicului de toate vârstele, fiind un bun prilej de a cunoaște repere importante ale istoriei militare a României, dar și povestea ofițerului de carieră și a omului Gheorghe Cristian Dinulică. „Sunt obiecte păstrate cu o valoare sentimentală pentru mine, însă ce folos să le păstrez într-o cutie dacă nu le văd copiii. Este nevoie să popularizăm această meserie a armelor, este după mine cea mai nobilă meserie pe care o poate urma un tânăr, care slujește o cauză nobilă, aceea de a-și apăra țara”, a subliniat domnul general (r.) Cristian Dinulică.
La această manifestare au fost prezenți directori de instituții, oameni de cultură și reprezentanți ai autorităților publice județene și locale.