Cerc pastoral-misionar la Parohia Bucova din Protopopiatul Caransebeș

28 November 2018 Off By Herea Darius
Cerc pastoral-misionar la Parohia Bucova din Protopopiatul Caransebeș

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, Cercul pastoral-misionar Valea Bistrei s-a întrunit marți, 27 noiembrie, în Biserica „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Parohia Bucova, Protopopiatul Caransebeș.

Întâlnirea a debutat cu săvârșirea slujbei Acatistului Sfântului Apostol Andrei, cel Întâi Chemat, creştinătorul neamului românesc, urmată de o slujbă de pomenire a eroilor locali din Primul Război Mondial precum și a făuritorilor Marii Uniri de la 1918 dintre care amintim pe Iosif Alboni, fiu al satului. Personalitatea sa a fost evocată de părintele Romulus Frîncu din Băuțar. Referatele prezentate au fost susținute de părintele Adrian Socaci de la parohia Bucova și de părintele Ion-Petru Popa de la Parohia Mal.