E primăvară, e Mărțișor!

27 February 2019 Off By Herea Darius
E primăvară, e Mărțișor!

Parohia Iam, din Protopopiatul Moldova Nouă, o parohie dinamică și implicată în viața socială, s-a pregătit, prin tinerii ei, de sosirea primăverii. Astfel, la inițiativa părintelui paroh Alexandru Rogobete și alături de doamna preoteasă Andreea Rogobete, tinerii parohiei au luat parte la cea de-a 3-a ediție de creație a mărțișoarelor.

Prin mărțișoarele realizate în tehnica quilling, dar și prin alte obiecte realizate hand-made cu prilejul zilelor de 1 și 8 martie, parohia are scopul de a depărta,  pentru câteva ore, copiii și tinerii de tehnologie, dar și de a-i învăța să păstreze valorile creștin-ortodoxe, de a dărui și a-și bucura semenii, deci, de a cultiva relația cu Dumnezeu și cu aproapele lor, prin dragoste, biruind ispitele lumii contemporane.

La final, mărțișoarele realizate cu multă dăruire de către tineri au fost împărțite de aceștia femeilor din parohie, în acest fel aducând primăvara și bucuria (re)învierii în sufletele și casele acestora. (Pr. Alexandru Rogobete)