Ziua Internațională a Tinerilor Ortodocși marcată la Moldova Nouă

2 February 2019 Off By Herea Darius
Ziua Internațională a Tinerilor Ortodocși marcată la Moldova Nouă

În fiecare an în 2 februarie celebrăm Ziua Internațională a Tineretului Ortodox. Această zi a fost instituită în 1992 de Syndesmos (Organizația Mondială a Tineretului Ortodox), în cadrul celei de a 14-a Adunări Generale a organizației. Tinerii de la Centrul de Tineret „Sfânta Varvara” din Moldova Nouă, coordonați de părintele Ion Nedelcu, au marcat această zi printr-un atelier de lucru intitulat „Frumusețea tinereții trăită cu Hristos”.  În cadrul atelierului au fost dezbătute teme ce au stârnit interesul pentru cunoașterea ortodoxiei și a învățăturilor transmise de Hristos, accentuându-se faptul că tinerii au libertatea să facă tot ce își doresc în afară de păcat.

Ziua a continuat cu oficierea slujbei de seară în biserica cu hramul Adormirea Maicii Domnului, în cadrul căreia tinerii au putut da răspunsurile la strană. După slujba de seară, tinerii însoțiți de părintele Ion Nedelcu, au vizitat noua biserică ce se pregătește de sfințire și au intonat, cântece religioase închinate Maicii Domnului.