Biserica din cartierul caransebeșan Nord și-a sărbătorit cel de-al doilea hram

17 August 2019 Off By Herea Darius
Biserica din cartierul caransebeșan Nord și-a sărbătorit cel de-al doilea hram

Praznicul „Adormirii Maicii Domnului” a constituit zi de mare sărbătoare pentru credincioșii parohiei ce deservește cartierul caransebeșan Nord deoarece și-a sărbătorit și cel de-al  doilea hram al bisericii. Sărbătoarea a început încă din ajun prin aducerea icoanei făcătoarei de minuni de la Parohia Măru spre binecuvântare și folos duhovnicesc. Icoana a fost  așezată în biserica parohială unde s-a săvârșit slujba Vecerniei cu Litie. După otpustul Vecerniei, părintele paroh Nicolae Negrei de la Parohia Măru a rostit câteva cuvinte legate de istoria și minunile săvârșite de această icoană de-a lungul timpului. În continuare în curtea bisericii în prezența unui număr însemnat de credincioși s-a oficiat slujba Utreniei și Prohodul Maicii Domnului, încheindu-se cu o procesiune în jurul locașlui de cult.

În ziua praznicului s-a săvârșit Acatistul Adormirii Maicii Domnului și Sfânta Liturghie, în cadrul căreia părintele Alin Câmpeanu, consilier administrativ-bisericesc al Episcopiei Caransebeșului  a rostit un frumos și înălțător cuvânt de învățătură, în care a arătat cât de important este rolul Maicii Domnului în viețile noastre. Bucuria sărbătorii a fost sporită de numărul mare de credincioși care la acest praznic s-au apropiat de Sfintele și Dumnezeieștile Taine. (Pr. Cosmin Brebu)