Filia Calina în sărbătoare
19 August 2019![Filia Calina în sărbătoare Filia Calina în sărbătoare](https://www.episcopiacaransebesului.ro/wp-content/uploads/2019/08/11-Normal.jpg)
Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului joi, 15 august, la slăvitul praznic al Adormirii Maicii Domnului, credincioșii din satul Calina, comuna Dognecea și-au sărbătorit hramul bisericii. În mijlocul lor, la acest ceas de sărbătoare, a poposit părintele Gheorghe Șuveți, protopopul Reșiței, care a săvârșit Sfânta Liturghie alături de preotul paroh Ionuț Puiu.
După otpustul Sfintei Liturghii, pe platoul din fața bisericii s-a oficiat o slujbă de pomenire pentru ctitorii, preoții slujitori și toți ceilalți ostenitori ai bisericii care au trecut la cele veșnice. În încheiere părintele paroh Ionuț Puiu a mulțumit părintelui protopop pentru prezență și pentru împreună slujire și i-a oferit din partea credincioșilor o icoană cu Adormirea Maicii Domnului. (Pr. Ionuț Puiu)