Filia Calina în sărbătoare

19 August 2019 Off By Herea Darius
Filia Calina în sărbătoare

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului joi, 15 august, la slăvitul praznic al Adormirii Maicii Domnului, credincioșii din satul Calina, comuna Dognecea și-au sărbătorit hramul bisericii. În mijlocul lor, la acest ceas de sărbătoare, a poposit părintele Gheorghe Șuveți, protopopul Reșiței, care a săvârșit Sfânta Liturghie alături de preotul paroh Ionuț Puiu.

După otpustul Sfintei Liturghii, pe platoul din fața bisericii s-a oficiat o slujbă de pomenire pentru ctitorii, preoții slujitori și toți ceilalți ostenitori ai bisericii care au trecut la cele veșnice. În încheiere părintele paroh Ionuț Puiu a mulțumit părintelui protopop pentru prezență și pentru împreună slujire și i-a oferit din partea credincioșilor o icoană cu Adormirea Maicii Domnului. (Pr. Ionuț Puiu)