Cerc pastoral – misionar la Moldova Nouă
28 February 2020![Cerc pastoral – misionar la Moldova Nouă Cerc pastoral – misionar la Moldova Nouă](https://www.episcopiacaransebesului.ro/wp-content/uploads/2020/02/m9_cerc_feb_2020-1024x641.jpg)
Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, vineri, 28 februarie, a avut loc întrunirea lunară a preoților din Cercul pastoral – misionar Moldova Nouă.
Întrunirea s-a desfășurat în biserica cu hramul Adormirea Maicii Domnului din Moldova Nouă, cea mai nouă biserică din Protopopiatul Moldova Nouă și a debutat cu oficierea Paraclisului Maicii Domnului de către: părintele Vichentă Ponoran – Parohia Naidăș, părintele Voinea Marius – Parohia Rusova și părintele Nacu Adrian – Parohia Milcoveni. La slujbă au participat preoții arondați Cercului Pastoral Moldova Nouă, precum și numeroși credincioși.
În cuvântul de învățătură, părintele Nacu Adrian a subliniat faptul că Maica Domnului este ocrotitoarea părinților și a copiilor: „În Anul omagial al pastorației părinților și copiilor și Anul comemorativ al filantropilor ortodocși români, se cuvine să o luăm ca și ocrotitoare și sprijinitoare pe Maica Domnului și să o rugăm să mijlocească în continuare la Fiul ei, pentru noi și pentru a noastră mântuire”.
În partea a doua a întrunirii, părintele Ion Nedelcu coordonator al Cercului Pastoral, a adus la cunoștință preoților ultimele circulare emise de Permanența Consiliului Eparhial al Episcopiei Caransebeșului și s-a stabilit programul săptămânilor duhovnicești din perioada Postului Mare.