„Noul Testament cu psalmii” dăruit credincioșilor din Parohia Șopotu Nou

9 June 2020 Off By Herea Darius
„Noul Testament cu psalmii” dăruit credincioșilor din Parohia Șopotu Nou

Anul 2020 a fost declarat de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române ca fiind un An comemorativ al filantropilor ortodocși români, cât și al pastorației părinților și copiilor. Pentru o mai bună cunoaștere a Sfintei Scripturi și lecturare a textului biblic, în Duminica Pogorârii Duhului Sfânt, cât și în duminicile ce vor urma, în Parohia Șopotu Nou din Protopopiatul Băile Herculane, părintele paroh Mihail Călin a împărțit și va împărți fiecărei familii câte un exemplar al Noului Testament cu psalmii.

Cartea care cuprinde Cuvântul lui Dumnezeu, intitulată „Noul Testament cu psalmii”, pe care credincioșii L-au primit sau Îl vor primi, a fost tipărită cu aprobarea Sfântului Sinod și sub îndrumarea și cu purtarea de grijă a Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.

Printre învățăturile pe care le cuprinde textul biblic, credincioșii pot înțelege că hrana cea mai importantă pentru a dobândi Împărăția lui Dumnezeu este hrana sufletească, și nu reușim să dobândim altfel Împărăția Cerurilor, decât prin rugăciune, împlinind cuvintele Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos „Nu numai cu pâine va trăi omul, ci cu tot cuvântul care iese din gura lui Dumnezeu” (Matei 4, 4). Așadar, ori de câte ori vom fi ispitiți, să căutăm altundeva alinarea, în Cuvântul lui Dumnezeu, să căutăm putere de a rezista încercărilor și necazurilor, ce nu cruță pe nimeni în lumea aceasta, ori dezlegare a nedumeririlor și a neputințelor noastre morale și sufletești, să îndrăznim și să alungăm gândul cel amăgitor prin cuvintele cu care Sfântul Apostol Petru a răspuns Mântuitorului Iisus Hristos: „Doamne, la cine ne vom duce? Tu ai cuvintele vieții celei veșnice (Ioan 6, 68)”.  (Claudiu Românu)