Instalarea noului preot paroh la Tincova

23 February 2021 Off By Herea Darius
Instalarea noului preot paroh la Tincova

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Lucian, în prima duminică din Triod, la slujba Vecerniei, credincioșii parohiei Tincova, din Protopopiatul Caransebeș, l-au avut în mijlocul lor pe părintele protopop Ilie Florin Ciucur. După săvârșirea Vecerniei, părintele protopop le-a vorbit credincioșilor despre importanța smereniei, fără de care nu ne putem mântui, dar și despre rolul Triodului, care cuprinde cele trei duminici premergătoare Postului Mare.

La final, părintele Ciucur l-a prezentat pe noul preot paroh, Nicolae Cristian Iova, și l-a felicitat pe părintele Ioan Dumitrașcu pentru slujirea constantă de 45 de ani în Parohia Tincova, dar și exemplară pentru toți preoții tineri prin constanța și devotamentul său. La acest eveniment, au participat autoritățile locale din comunele Sacu și Constantin Daicoviciu, care și-au prezentat recunoștința față de părintele Dumitrașcu și urarea de bun venit noului preot paroh. (Florin Cilibia)