Întâlnirea cercului pastoral-misionar Valea Timișului

9 August 2022 Off By Pavel Canea
Întâlnirea cercului pastoral-misionar Valea Timișului

Luni, 08 august, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Lucian, a avut loc întâlnirea cercului pastoral-misionar Valea Timișului la Parohia Prisian. Întâlnirea a debutat cu săvârșirea Paraclisului Preasfintei Născătoare de Dumnezeu de către preoții: Petru Turnea (Parohia Prisian), Mădălin Afilipoae (Parohia Bolvașnița) și Marin Albu (Parohia Sadova Nouă).

În continuare părintele Gheorghe Țuican, de la Parohia Zervești, a susținut referatul intitulat ,,Roade ale rugăciunii reflectate în viața duhovnicească a creștinului: smerenia, pacea și iubirea milostivă” din care a fost reținut de către toți cei prezenți, minunatul îndemn al Părintelui Paisie Olaru: ,,Rugați-vă cât mai mult lui Dumnezeu! Aceasta este toată speranța mântuirii noastre, căci din rugăciune izvorăsc toate faptele bune”.

La final, părintele coordonator, Nicolae Lupulescu, le-a reamintit programul de slujire  din parohii  stabilit de Centrul Eparhial pentru anul 2022.