Dialog cu tinerii la Băile Herculane

2 December 2019 Off By Pavel Canea
Dialog cu tinerii la Băile Herculane

Sala de festivități a Protopopiatului Băile Herculane a găzduit de curând o întâlnire duhovnicească la care au participat copii și tineri membri ai filialei ATOR Valea Cernei, coordonați de preoții Bogdan Belu și Ciprian Danci, alături de dascălii de religie Ionica Bubă și Georgeta Telehoi.

În mijlocul tinerilor s-a aflat părintele Mihai Ciucur – coordonator al Departamentului de tineret al Episcopiei Caransebeșului, alături de Anita Radics de la Asociația Tinerilor Ortodocși din Banatul de Munte.

În prima parte a întâlnirii, părintele inspector a dialogat cu tinerii despre principalele probleme cu care se confruntă adolescenții din zilele noastre, încurajându-i pe cei prezenți să găsească în preoții și profesorii lor un sprijin în fața tuturor acestor provocări.  „M-am bucurat de deschiderea și dezinvoltura cu care cei prezenți au adresat întrebări și și-au expus punctele de vedere, chiar dacă unii se aflau la o vârstă fragedă, de doar 13-14 ani. Acest gen de întâlniri, bazate pe dialog sincer și deschis, sunt foarte ziditoare pentru tinerii noștri, pentru că ele au darul să lămurească multe din dilemele specifice vârstei și să aducă tinerilor siguranță și încredere că drumul ales – acela cu Hristos – este cel corect, în ciuda tuturor încercărilor la care sunt supuși în mediile școlare și, în general, în societatea zilelor noastre”, a precizat părintele Mihai Ciucur.  Mărturiile tinerilor converg în aceeași direcție, aceștia afirmând, la rândul lor:  ”În această seară, cel mai mult mi-a plăcut energia transmisă de către părintele invitat, felul cum ne-a vorbit, faptul că știe să explice pe înțelesul nostru și că a manifestat înțelegere față de problemele noastre” (Dinu Alexandra) sau: ”Îi sunt recunoscător lui Dumnezeu pentru această seară, pentru cuvântul de învățătură primit, pentru momentele calde și sincere de împărtășire a problemelor noastre” (Rocko Cincheză, Mehadia).

Cea de-a doua parte a întâlnirii a fost dedicată vizionării filmului de prezentare a programului Tabăra din Inima Satului, ocazie cu care Anita Radics a purtat un dialog atât cu voluntarii din zonă care au participat la program, cât și cu ceilalți tineri, care și-au manifestat dorința să se implice pe viitor. De asemenea, reprezentanta ATOR Banatul de Munte a oferit fiecărui participant câte un exemplar din ultimul număr al Foii Diecezane, care cuprinde, printre altele, și un bogat material dedicat programului TDIS.  În final, Anita Radics a îndemnat tinerii prezenți să se implice în campania de strângere de fonduri pentru elevul Golâmba George-Mario din Bănia, diagnosticat  cu o tumoare canceroasă care necesită tratamente medicale costisitoare.

La final, toți participanții, tineri, preoți și profesori, au servit o gustare oferită de organizatori și au planificat următoarele întâlniri cu tinerii la nivel eparhial.

Serile duhovnicești „Tinerețe în Cuvânt”, derulate cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Lucian  în toate filialele ATOR și centrele de tineret ale eparhiei, au darul de a aduce împreună tineri, preoți și profesori, în scopul  cunoașterii și aprofundării Cuvântului lui Dumnezeu din Sfânta Scriptură.