Reuniunea Centrelor de Tineret din Episcopia Caransebeșului

8 December 2019 Off By Pavel Canea
Reuniunea Centrelor de Tineret din Episcopia Caransebeșului

Sâmbătă, 7 decembrie, Sala de festivități „Mitropolit Nicolae Corneanu” a Episcopiei Caransebeșului a găzduit Reuniunea Centrelor de Tineret din Eparhia Banatului de Munte.

Evenimentul a reunit zeci de copii și tineri proveniți de la toate cele 18 centre de tineret ale episcopiei, în cadrul unui context în care principalele activități organizate și desfășurate cu și pentru copiii și tinerii județului Caraș-Severin, atât la nivel local, cât și la nivel județean au fost rememorate.

Bucurându-se de binecuvântarea și prezența Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, toți copiii, tinerii și îndrumătorii lor, preoți și profesori, au vizionat o serie de materiale video care au cuprins imagini de la activitățile fiecărui centru de tineret în parte, organizate în acest an, precum și de la cele mai mari proiecte care au fost implementate de către Departamentul de Tineret al Eparhiei Caransebeșului în acest an, cum ar fi proiectul „Tabăra din Inima Satului” sau Școala de vară „Credința altfel”, ambele desfășurate în vara anului care tocmai se pregătește să apună.

O dată cu acest moment de bilanț al misiunii cu tinerii și copii din Caraș-Severin, evenimentul s-a bucurat să aducă în inima sa și primii colindători din acest an la Centrul Eparhial care, prin programele lor artistice pregătite pentru această reuniune, au adus cu ei și primele glasuri care au vestit bucuria Nașterii Domnului Iisus Hristos.

La finalul evenimentului, fiecare centru de tineret a transmis un mesaj și o urare atât Preasfințitului Părinte Lucian, cât și celorlalți prieteni, tineri și copii din fiecare colț al Banatului de Munte, primind din partea ierarhului daruri și diplome de merit pentru frumoasa lor activitate și misiune, desfășurate în anul 2019.

Reuniunea Centrelor de Tineret din Episcopia Caransebeșului a devenit deja o tradiție a Departamentului de Tineret al Episcopiei Caransebeșului, pentru frumosul și căldurosul context pe care îl creează de fiecare dată, adunând într-un singur loc copii, tineri, preoți și profesori din întreg județul, care văd în acest eveniment o adevărată sărbătoare a tinereții ortodoxe cărășene, întâlnindu-se prieteni cu alți prieteni, colindând, dăruind și primind cadouri și rememorând fiecare moment din anul care se încheie și care i-a făcut pe ei să devină prieteni atât de apropiați unii de alții și toți împreună de Hristos, Prietenul tuturor!