Campania umanitară „Mâinile bucuriei” în Parohia Fîrliug

29 October 2020 Off By Herea Darius
Campania umanitară „Mâinile bucuriei” în Parohia Fîrliug

Următori făcându-se poruncilor Mântuitorului Hristos, în Parohia „Nașterea Maicii Domnului” din Fîrliug, tinerii membrii ai Centrului Catehetic din parohie au început derularea unor activități și proiecte caritabile care, în această perioadă delicată, au scopul de a veni în sprijinul oamenilor nevoiași sau aflați în dificultate, după cum spune îndemnul Domnului Hristos – „Întrucât ați făcut unuia dintr-acești frați ai Mei prea mici, Mie Mi-ați făcut” (Mt. 25, 40).

Inițiativa primei campanii umanitare, de ajutorare a semenilor din Parohia Fîrliug, a luat naștere în anul 2014, prin colaborarea dintre Biserică și școală, în scopul oferirii copiilor nevoiași de rechizite, alimente și îmbrăcăminte, lucruri necesare pentru ca acești elevi să poată continua să frecventeze școala.

În prezent, tineri și copii care în urmă cu câțiva ani au fost beneficiari ai campaniei umanitare demarate de către Parohia Fîrliug, s-au întors să facă parte din activitatea caritabilă adoptată și implementată la nivelul comunității după modelul inspirat de Asociația Tinerilor Ortodocși din Banatul de Munte, implicându-se în scopul sprijinirii, vizitării și oferirii de alimente și produse igienico-sanitare unui număr de persoane vârstnice din parohie.

„În acest moment, în cadrul campaniei care și la noi poartă același nume de Mâinile bucuriei, considerând că prin aceste acțiuni, tinerii se fac pe ei înșiși mâini văzute ale Lui Dumnezeu spre bucuria semenilor, oferim o masă caldă de două ori pe săptămână unor bătrâni ai parohiei noastre. Grija noastră pentru acești bătrâni nu se oprește, însă, aici, întrucât am luat la cunoștință faptul că aceste persoane necesită, printre altele, și lemne pentru a-și asigura căldura pe timpul iernii, iar noi vom încerca să reunim câți mai mulți credincioși ai parohiei noastre în scopul de a veni în ajutorul bătrânilor de care trebuie să ne îngrijim, în această perioadă, și nu numai”, mărturisește preotul paroh, Daniel Popescu.

O dată cu bucuria adusă persoanelor vârstnice din Parohia „Nașterea Maicii Domnului” din Fîrliug, dorința tinerilor membri ai Centrului Catehetic din parohie este să caute și să localizeze familiile aflate în dificultate din Comuna Fîrliug, încercând să unească, ulterior, oamenii dornici de a face bine, în folosul celor care au nevoie de ajutor, prezență și implicare în viețile lor, în aceste vremuri.

Campania umanitară „Mâinile bucuriei” este un proiect al ATOR Banatul de Munte ce a luat naștere în luna martie a anului 2020, în folosul sprijinirii persoanelor vulnerabile și aflate în categoria de risc în contextul pandemiei de coronavirus și reprezintă cea mai mare activitate a asociației, și nu doar, din acest an. Continuitatea acestei campanii prin faptul că este adoptată în parohii de către centrele catehetice și de tineret de pe cuprinsul Eparhiei Caransebeșului, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, sugerează faptul că și pe timp de pandemie, lucrarea, misiunea și formarea desfășurate cu tânăra generație din Banatul de Munte trebuie să meargă mai departe, copiii trebuind să fie implicați în astfel de activități caritabile care să nu îi lase să uite de ceea ce înseamnă practicarea binelui și ajutorarea aproapelui, lucruri care, în fond, zidesc mai mult decât orice teorie.