Slujire arhierească la Sasca Montană

22 June 2026 Off By Pavel Canea
Slujire arhierească la Sasca Montană

În duminica a 3-a după Rusalii, a Sfinților Athoniți, Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, a poposit duhovnicește aproape de Mănăstirea Nera, la Parohia Ortodoxă Română Sasca Montană. Aici, în biserica cu hramul „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”, a săvârșit Sfânta Liturghie, alături de un sobor de preoți și diaconi, la care au participat autorități locale și numeroși credincioși. Ierarhul a ales să slujească aici deoarece este perioada postului Sfinților Apostoli Petru și Pavel, iar această biserică este ocrotită de acești sfinți, dar și pentru că nu a mai săvârșit la Sasca Montană o Sfântă Liturghie de mai mult timp. Răspunsurile liturgice au fost date de grupul psaltic „Ethos” al Episcopiei Caransebeșului.

Tot cu prilejul acestei vizite, Părintele Episcop a binecuvântat după Sfânta Liturghie și un centru multifuncțional ridicat în curtea bisericii și o troiță din marmură ce se află în fața sfântului locaș.

Pentru misiunea ce o desfășoară aici, părintele paroh Marian Gheorghe Chirilă a fost hirotesit iconom, iar tuturor celor care s-au implicat în ridicarea centrului, dar și în alte activități ale bisericii, ierarhul le-a oferit diplome de recunoștință. De asemenea, în contextul anului omagial al pastorației familiei creștine, au fost oferite diplome și alte daruri pentru două familii din această comunitate, care sunt active din punct de vedere spiritual, dar care au și o situație mai dificilă.

Aici, la Sasca Montană, credincioșii sunt atașați de biserică, foarte receptivi la chemarea preotului paroh, și astăzi, pe lângă toate celelalte lucruri pe care le-am văzut, am observat că și în biserică este foarte multă ordine, iar credincioșii sunt foarte atenți la sfintele slujbe. Așadar, biserica vie din această comunitate este consolidată și este bine definită. Îi mulțumim Mântuitorului Hristos pentru toate darurile și binefacerile pe care le-a revărsat asupra noastră și astăzi se cuvine să reflectăm mai mult la cuvintele din Predica de pe Munte, în mod special la versetul care încheie pericopa evanghelică ce s-a citit astăzi în cadrul Sfintei Liturghii: «Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate celelalte se vor adăuga vouă». Prioritatea trebuie să fie întotdeauna partea Mariei, partea spirituală, iar celelalte, hrana, băutura, îmbrăcămintea și toate cele trebuincioase trupului, se vor adăuga, dacă noi avem o relație personală cu Dumnezeu și Îl iubim pe Dumnezeu cu toată ființa. Suntem chemați să privim astăzi la păsările cerului, la crinii câmpului și să înțelegem că pronia divină este cea care ține lumea și pe noi, pe fiecare în parte. Așadar, să nu mai fim puțini credincioși, ci să ne întărim în credință, să săvârșim fapte bune și să-i demonstrăm Domnului că-L iubim prin păzirea poruncilor Lui”, a afirmat Preasfințitul Lucian.

Biserica cu hramul „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Sasca Montană datează din anul 1770. Sfântul locaș a fost pictat  în 1852 de pictorul orăviţean Dimitrie Turcu și repictat de Filip Matei în 1894, de Alexandru Enuică din Sasca Română în 1902, de prof. Toader Iulian din Arad în 1959 şi de pictorul basarabean Igor Isac în 1998.