Pelerinajul Corului Catedralei Episcopale „Învierea Domnului” din Caransebeș la Mănăstirea „Piatra Scrisă”

1 April 2019 Off By Pavel Canea
Pelerinajul Corului Catedralei Episcopale „Învierea Domnului” din Caransebeș la Mănăstirea „Piatra Scrisă”

În Duminica a treia din Postul Mare, dedicată Sfintei Cruci, membrii corului însoțiți de părintele arhimandrit Constantin Timiș, vicar eparhial, au poposit la mănăstirea aflată în munții Cernei, pentru a da răspunsurile liturgice la Sfânta Liturghie oficiată în biserica mare a Mănăstirii, susținând apoi un recital de piese religioase specifice perioadei Postului Mare. Acest pelerinaj s-a dovedit a fi unul cu o încărcătură duhovnicească aleasă, dat fiind faptul că spațiul ecclesial a fost unul deosebit, mănăstirea ca loc al rugăciunii și al trăirii duhovnicești, transpune trăirile emoționale ale creștinului în stări sufletești plăcute, pline de pace și liniște.

Corul Catedralei Episcopale din Caransebeș este un cor mixt ce își desfășoară activitatea muzicală cu binecuvântarea Presfințitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, participând la Sfânta Liturghie în Catedrala episcopală și susținând concerte și recitaluri bisericești, laice și folclorice, promovând în mod special muzica sacră și compozițiile românești. Corul a fost înființat în anul 2009 și în prezent este dirijat de către părintele profesor Gheorghe Tistu.

Muzica bisericească este o muzică dedicată spațiului sacru și aceasta are menirea de a ajuta credinciosul în regăsirea sa launtrică prin rugăciune, pentru aceasta și membrii Corului Catedralei Episcopale, îndrumați și însoțiți de părintele arhimandrit, au poposit la jumătatea urcușului duhovnicesc a Postului Mare, în Duminica Sfintei Cruci, într-un spațiu sacru de rugăciune, la mănăstirea care are o istorie veche de aproape 300 de ani.

La Sfânta Liturghie, oficiată de părintele vicar, împreună cu părintele viețiutor al mănăstiri, Serafim Tira, au participat numeroși credincioși ce s-au împărtășit cu Dumnezeieștile Taine, apoi, părintele Constantin Timiș a rostit celor de față un cuvânt de învățătură ce a vizat importanța asumării vieții creștinești prin purtarea Crucii cu responsabilitate și jertfelnicie, în lumina Jertfei Mântuitoare a Fiului lui Dumnezeu.