Biserica din Globurău va fi resfințită

27 November 2020 Off By Herea Darius
Biserica din Globurău va fi resfințită

Biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Parohia Globurău, Protopopiatul Băile Herculane, va fi resfințită, după ce în ultima perioadă munca părintelui paroh Petru Urdărean Cernescu și a bunilor săi credincioși a înfrumusețat lăcașul lui Dumnezeu, desfășurând ample lucrări la exteriorul acestuia, la Sfânta Masă, dar și la renovarea casei parohiale. Așadar, duminică, 29 noiembrie, începând cu ora 9, Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, se va afla în mijlocul credincioșilor din Globurău, săvârșind slujba de sfințire și Sfânta Liturghie, alături de părintele protopop Iosif Frenț și de un sobor de preoți și diaconi.

Biserica cu hramul „Sfânții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Globurău a fost ridicată în anul 1776. Din surse bine întemeiate, știm că a fost sfințită de episcopul Vichentie Popovici al Vârșețului. Biserica este construită din piatră, acoperită cu tablă, având formă de navă; se încheie la răsărit cu o absidă semicirculară, atât la exterior, cât și la interior. Fiind iniţial o biserică romano-catolică, are sacristie adosată, bolta din cărămidă, iconostasul de zid cu lambriuri de lemn, pardoseala din ciment, turnul din cărămidă acoperit cu tablă galvanizată. (Claudiu Românu)